ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15192 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Parta vynikajících lidí spouští Monstrproces

0 jsk 28.12.2021

Po roce od vydání debutového alba Kam chceš jít, když nejlíp je tady vydává pražská pětice Parta vynikajících lidí nový singl Monstrproces. Ten doprovází videoklip režisérky a vizuální umělkyně Johany Střížkové. Vše zastřešuje domácí, hudební cenou Vinyla 2020 oceněný, label Divnosti.

Autorem textu i hudby je frontman Zdeněk Lichnovský, který jako ventil silného vnitřního nepokoje a rozporu natočil demo, později rozvedené svými spoluhráči. Monstrproces pracuje s myšlenkou toxického vztahu k sobě sama i jeho dopadů na blízké. Na základě vztahového utrpení kamaráda vystavěl Lichnovský příběh o tom, jak umí být člověk jedovatý vůči sobě a zároveň ubližovat svému okolí.

„Je to tak trochu oslava toho, jak nám může vlastní tvrdohlavost pomoct a zároveň všechno dokonale ničit. Je také o hledání úniku a vysazení z formy. Tento bolavý motiv v klipu nádherně rozvedla Johana Střížková. Všechno má svůj Monstrproces,“ říká Lichnovský.

Na písni se kromě kapely podílel také producent, hudebník a zakladatel labelu Divnosti Tomáš Tkáč (Něco něco, Pris) či producent a hudebník Tomáš Havlen.

„Tkáč do písně vnesl cit pro správné aranže a mimořádný skladatelský vhled. Havlen následně zvuk nakopl směrem k současnému multižánrovému rozmachu ve spojení s ambientními plochami. Pokud bych si mohl dovolit opravdu, ale opravdu otřesnou metaforu, tak Tomáš Tkáč Monstrproces porodil a Tomáš Havlen vychoval,“ dodává Lichnovský ke spolupráci se dvěma producenty.

„Na základě lyrického textu vznikla série živých soch. Ty zobrazují nemožnost vystoupit ze zažitých rolí, stejně jako čekání na změnu, která nepřichází. Objekty se přesto dávají do pohybu bez jasného výsledku,“ doplňuje k videoklipu Střížková, finalistka Ceny Jindřicha Chalupeckého 2016. Těžištěm její tvorby je v oblasti performance a videoperformance, stojí také za videoklipy pro Aid Kida, či skupinu Lanugo.

Tagy: