ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 26867 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Pabla Nerudu opět pochovali

0 jsk 28.4.2016

Ostatky básníka Pabla Nerudy, laureáta Nobelovy ceny za literaturu z roku 1971, v úterý v Chile počtvrté pohřbili. Pozůstatky jednoho z nejslavnějších básníků Latinské Ameriky uložili do země tři roky po exhumaci, která měla objasnit okolnosti jeho úmrtí. Za účasti rodinných příslušníků a členů Nadace Pabla Nerudy ho uložili v zahradě jeho domu v oblasti Isla Negra, přibližně sto kilometrů východně od metropole Santiago.

Pablo Neruda zemřel dvanáct dní po převratu, kterým chilský diktátor Augusto Pinochet 11. září 1973 svrhl socialistického prezidenta Salvadora Allendeho. Po jeho smrti se objevilo podezření, že mohl být obětí otravy. Laboratoře v Chile, USA a Španělsku proto provedly testy na vzorcích odebraných materiálů, ale důkazy o otravě neobjevily. Některé testy DNA však ještě neskončily. Oficiální příčinou Nerudovy smrti byla rakovina prostaty, avšak jeho zdravotní záznamy se údajně nikdy nenašly.

Neruda byl původně pohřben v Santiagu. Později jeho ostatky přemístili do jiného hrobu. V roce 1992 je pohřbili vedle jeho poslední manželky Matilde Urrutia v zahradě jejich domu v Isla Negra. V tomto domě s výhledem na moře se v současnosti nachází jeho muzeum.

Tagy: