ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 25684 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Ostravský Dům umění nabízí unikátní výstavu moderního umění

0 Redakce 7.12.2011

Rozsáhlou unikátní výstavu moderního umění nazvanou Černá slunce/Odvrácená strana modernity 1927-1945 nabízí Dům umění v Ostravě. Ve výstavních sálech se nachází celkem 200 uměleckých děl, jejichž hodnota přesahuje miliardu korun. Část děl zapůjčili soukromí sběratelé i další galerie, například Slovenská národní galerie.

Podle organizátorů se jedná o druhý největší výstavnický počin ostravské galerie za posledních deset let. Rozsáhlejší byla jen úspěšná výstava Sváry zření, kterou galerie připravila na přelomu let 2008 a 2009. Tehdy ji zhlédlo přes 30.000 návštěvníků.

Ve výstavních prostorách jsou k vidění malby, kresby, fotografie i plastiky. Kromě mnoha jsou zde zastoupeni i proslulí umělci, jako jsou například Toyen, František Kupka, Josef Váchal, Jindřich Štýrský, Jan Zrzavý, Emil Filla, Josef Čapek, František Gross, František Drtikol nebo František Janoušek.

K nejvýznamnějším dílům z privátních sbírek patří například Statický soubor Františka Kupky. Mezi dvěma desítkami děl světoznámé umělkyně Toyen – včetně obrazu Spící, jenž byl z autorčiných děl vydražen za nejvyšší aukční cenu – 20 milionů korun.

Umělecká hodnota vystavovaných děl je podle odborníků nevyčíslitelná, teoretická se pohybuje přes miliardu korun. Výstava potrvá do 4. března.

rwi