ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12015 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Osmý díl populární Line edice patří statečnému rachotu

0 jsk 2.2.2023

Supraphon tradičně přichází s libůstkou oblíbenou pamětníky i těmi, kteří rádi objevují bohatou historii české i slovenské rockové muziky.

Po loňské dvojalbové kompilaci Pop Rock Line 1966–1973, mapující fenomén bigbítových coververzí, přichází novinka Hard Rock Line 1970–1985, která v rámci více než stopadesátiminutové stopáže představí tvorbu čtrnácti kapel prostřednictvím dvaačtyřiceti písní, jež jsou bezesporu zásadně důležitou součástí naší rockové historie.

„Definice hudebního žánru nikdy není kompletní. Každá kompilace je neúplná. Česká gramodesková scéna byla normalizací (ná)silně omezená. To jsou vstupní konstatování a také tak trochu omluva. Dohady o tom, co tehdy byl rock, natož pak ten hard, jsou mnohé. Měli muzikanti potřebné nástroje a přístroje k výrobě hluku? Byli textaři a texty vždy dostatečně ‚heavy‘? Smí tam občas znít instrumenty krotitelům vazbících elektrických kytar notně vzdálené? Některá jména na tomto výběru navíc s oním stylem jen hraničí, když drsnější přístup činí v jejich kariéře pouze kousek historie. Ale snad i takto limitovaná nabídka může připomenout průběžný souboj s bolševikem o právo vytočit knoflík Volume na Marshallech co nejvíc doprava,“ vysvětluje editor a producent Supraphonu Karel Deniš.

Na kolekci jsou nahrávky Citronu (na snímku), Katapultu, Petry Janů, Jiřího Schelingera, Leška Semelky a dalších.