ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14299 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Oscary získali The Artist a Meryl Streep

0 Redakce 27.2.2012

Nejlepším filmem se na letošních filmových cenách Oscar stal favorizovaný francouzský The Artist. Jde o teprve druhý němý film, jenž získal toto prestižní ocenění. Jediným němým filmem s Oscarem za nejlepší film bylo válečné drama Wings z roku 1927. Mezi ženami se nejlepší herečkou stala Meryl Streep za roli bývalé britské premiérky Margaret Thatcherové ve filmu Železná lady. Streep nashromáždila již 17 nominací a získala svého třetího Oscara.

Celkem film The Artist obdržel pět sošek. Oscara získal i jeho režisér vítězného snímku Michel Hazanavicius. Uspěl také v klání o nejlepšího herce, když si sošku odnesl Jean Dujardin. Černobílý The Artist, který se odehrává na sklonku éry němého filmu, vyhrál ceněné Oscary za nejlepší režii a film jako vůbec první francouzský snímek.

Pět Oscarů získal také snímek Hugo a jeho velký objev. Film režiséra Martina Scorseseho ale bodoval jen v technických kategoriích, například za nejlepší kameru. Zatímco The Artist s deseti nominacemi se ohlížel za zlatou érou amerického němého filmu, v Hugovi a jeho velkém objevu s 11 nominacemi vzdal Scorsese hold francouzskému filmovému průkopníkovi Georgesi Méliesovi.

Cenu za nejlepší ženský výkon ve vedlejší roli pak obdržela Octavia Spencer za roli v dramatu z doby amerického hnutí za občanská práva Černobílý svět. Mezi muži ve stejné kategorii převzal sošku Christopher Plummer za roli ve filmu Začátky. V 82 letech se stal vůbec nejstarším držitelem Oscara.

Cenu pro nejlepší zahraniční film obdržel íránský snímek Rozchod Nadera a Simin. Jeho režisér Asghar Farhádí stejně jako po nedávném vítězství na Zlatých glóbech v děkovné řeči připomenul současné napětí mezi jeho zemí a Spojenými státy.

Prestižní filmové ceny letos zaznamenaly svůj 84. ročník. Uděluje je americká Akademie filmových věd a umění. Kromě nejlepších výkonů za uplynulý rok předává i čestné Oscary. Letos jimi ocenila populární televizní moderátorku Oprah Winfreyovou, herce Jamese Earla Jonese či maskéra Dicka Simona, jenž mimo jiné pracoval na Formanově Amadeovi.

rwi