ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 17923 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Oscary se budou předávat 24. února

0 Petr Hašek 20.9.2012

Příští ceremoniál předávání Oscarů se uskuteční v neděli 24. února. Oznámila to americká Akademie filmových věd a umění (AMPAS).

Slavnostní ceremonie se stejně jako letos uskuteční v slavném sále v Los Angeles. Hlasovat pro své favority bude moci vůbec poprvé elektronicky zhruba 6000 členů akademie.

O prestižního Oscara by mohl za Česko bojovat snímek režiséra Davida Ondříčka Ve stínu. Do nominací v kategorii nejlepší cizojazyčný film ho vyslala Česká filmová a televizní akademie (ČFTA). Nominace 85. ročníku budou vyhlášeny už 10. ledna, tedy o pět dnů dříve, než bylo původně plánováno. Akademie má tak získat více času na zhlédnutí soutěžících filmů.

Poslední nominace na Oscary Česko dostalo právě za příběhy mapující tuzemskou minulost. V roce 2003 to byly Trojanovy Želary a tři roky předtím Musíme si pomáhat Jana Hřebejka. Posledního Oscara česká kinematografie dostala v roce 1996 za Kolju.

Ondříčkův film natočený v česko-slovensko-polsko-izraelské koprodukci je detektivkou s politickým nádechem z období před měnovou reformou v roce 1953. Hlavní role ztvárnili Ivan Trojan a německý herec Sebastian Koch. Napínavý příběh je nadčasovou úvahou o tom, do jaké míry může jedinec vzdorovat organizované síle zla prorostlé do státních struktur.

Ceny Oscar patří mezi nejprestižnější filmařská ocenění. Nejvíce sošek, shodně pět, si letos odnesly francouzský snímek The Artist a jeho hlavní americký rival Hugo a jeho velký objev. The Artist ale obdržel hodnotnější ocenění, především za nejlepší film a režii.

rwi