ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4661 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Opera Romeo a Julie vstupuje do kin v rámci série MET: Live in HD

0 jsk 19.3.2024

Již sedmá letošní inscenace zamíří z prken Metropolitní opery v New Yorku prostřednictvím přímého přenosu do kinosálů po celém světě. V rámci série MET: Live in HD se tentokrát představí v sobotu 23. března nastudování klasického příběhu zakázané lásky Romeo a Julie.

Tragédii Williama Shakespearea v druhé polovině devatenáctého století upravil pro operu Charles Gounod. V titulních úlohách tragických milenců se představí dvě operní hvězdy současnosti – sopranistka Nadine Sierra a tenorista Benjamin Bernheim.

Do kin distribuuje společnost Aerofilms. Ke zhlédnutí bude v síti Cinestar, kině Světozor, Bio Central a také v kinech v Hodoníně, Chomutově, Kutné Hoře, Vrchlabí a dalších. Další možnost je zhlédnout záznam 7. dubna v kině Aero.

Klasická tragédie Williama Shakespeara se stala předlohou pro celou řadu hudebních děl. Jmenovat můžeme Beriozovou opulentní symfonii, operu Vincenza Belliniho I Capuleti e i Montecchi, balet Sergeje Prokofjeva nebo muzikál Leonarda Bernsteina West Side Story. Gounodova opera mezi všemi adaptacemi ale ční zejména svou přesvědčivostí a věrností látce, a to ji dvojice libretistů Julese Barbiera a Michela Carrého přenesla z renesanční Verony do osmnáctého století.

V autorově současnosti zůstává i inscenace Metropolitní opery v New Yorku. Režíroval ji držitel ceny Tony Award Bartlett Sher, jenž se do paměti posluchačů zapsal svými broadwayskými muzikály Král a já (2015), My Fair Lady (2018). Jeho pojetí Gounodova díla je opulentní, plné soubojů, ale i momentů něžné lásky. V jeho vizi Verony osmnáctého století se spojuje poezie se světem, v němž může násilí vybouchnout doslova lusknutím prstů.