ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15744 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Od kontroverzního snímku Zneužívaný se škola distancuje

0 Redakce 27.9.2011

Snímek mladé režisérky Ivanny Benešové, který měl 26. září premiéru v v pražském kině Lucerna, vzbuzuje polemiky nejen svým obsahem. Příběh muže odsouzeného za vraždu matky, která ho v dětství sexuálně zneužívala, vznikl díky práci studentů Filmové akademie Miroslava Ondříčka a Vyšší odborné školy filmové v Písku. Škola se však od fikce prezentované jako dokument s hranými dotáčkami distancuje.

Podle pedagogického vedení školy si režisérka celovečerní film, který údajně stál 1,5 milionu korun, natočila sama. Se školou během jeho vzniku nespolupracovala a škole poté prezentovala verzi, se kterou pedagogický sbor nechce mít nic společného. Původně měl prý snímek vypadat úplně jinak.

Benešové kvůli záběrům skrytou kamerou hrozila žaloba, protestoval i dokumentarista Vít Klusák, jehož jménem někdo médiím rozeslal pochvalnou recenzi snímku.

Do rolí matky a jejího týraného syna režisérka obsadila Kateřinu Tschornovou a Jakuba Vodvářku. Benešová je i producentkou a distributorkou filmu, který bude do konce měsíce uveden kromě Prahy i v Uherském Brodě, Jablonci nad Nisou, Kralupech nad Vltavou a Varnsdorfu. Výtěžek z projekcí má podpořit Dětské krizové centrum.

Filmaři tvrdí, že s hlavní postavou, třicátníkem Filipem Zahradilem, příznivcem sadomasochistických praktik, se setkali v době, kdy byl propuštěn.

Mediální kampaň kolem snímku, který chce preventivně působit proti násilí na dětech, vzbuzuje u řady lidí pochybnosti, zda se nejedná o záměrně vyvolávanou reklamu. Toto tvrzení podporuje i fakt, že režisérka Benešová má zkušenosti z práce v bulvárním deníku Blesk.

rwi