ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 9700 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Od čtvrtka proběhne Blues Alive

0 jsk 12.11.2019

Od čtvrtka tři dny a tři noci bude žít severomoravský Šumperk bluesovou hudbou. Již dvacátý čtvrtý ročník mezinárodního festivalu Blues Alive nabídne světové hvězdy nejen tohoto žánru, přední domácí jména, mladé naděje, filmové projekce i noční jam-sessiony.

Ze zahraničních jmen vystoupí například letošní držitel nejprestižnější ceny bluesového světa Blues Music Award v kategorii současného blues, louisianský multiinstrumentalista a zpěvák Kenny Neal (na snímku), nejlepší současná pianistka podle týchž cen Marcia Ball, jeden z nejvýznamnějších představitelů střední generace chicagského blues Ronnie Baker Brooks či mimořádně úspěšná gospel-bluesová zpěvačka Lizz Wright.

Pořadatelé také připravili krátce před začátkem jedno překvapení, projekci nového dokumentárního filmu o bluesovém kytaristovi a respektovaném výrobci elektrických kytar Peteru Jurkovičovi (1951-2015), který vyráběl kytary nejen pro špičkové české hudebníky, ale jeho nástroje obohatily instrumentář i takových es jako jsou Eric Clapton, Jeff Beck či Billy Gibbons, který také ve filmu o Jurkovičových kytarách nadšeně hovoří. Peter Jurkovič byl několikrát hostem Blues Alive, účinkoval zde se skupinami Tucet a Žáha a svoje kytary také vystavoval. Projekci snímku, nazvaného příznačně Bluesman, osobně uvedou v pátek 15. listopadu od 16.30 ve Sport Baru v Domě kultury Šumperk režisér filmu Michal Rákosník a iniciátor projektu, Jurkovičův syn Marek.

Kvalitu letošního programu i skvělé jméno festivalu, který letos získal prestižní ocenění Keeping The Blues Alive Award, dokazuje to, že jednodenní i třídenní vstupenky byly vyprodány tři měsíce předem. „Je to rekord, takto brzy jsme ještě vyprodáno neměli,” říká ředitel festivalu Vladimír Rybička. “Děkujeme tímto všem fanouškům za obrovský zájem. Je to pro nás odměna za dramaturgii, kdy pečlivě vážíme každé jméno, které do Šumperka zveme,” dodává Rybička.