ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14080 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Možní vrazi Luckyho Dube popřeli vinu

0 Redakce 5.2.2009

Začal proces s muži obviněnými ze smrti jihoafrické reggae hvězdy Luckyho Dube.

 Věc řeší vrchní soud v Johannesburgu, městě kde byl muzikant zastřelen v říjnu 2007. Julius Xowa, Sfiso Mhlanga a Thabiso Maroping popřeli vinu za smrt Luckyho, i obvinění z neoprávněného držení střelných zbraní a pokusu o únos, informují BBC News na svých stránkách.
Vražda třiačtyřicetiletého Dube před domem jeho bratra v Rosettenvillu, jednom z jižních předměstí Johannesburgu, kde se zloději pokoušeli ukrást muzikantovo auto, šokovala zemi a spustila mohutné bouře mezi Jihoafričany, vyzívajícími vládu k obnově trestu smrti, který je součástí trestního řádu většiny afrických zemí, některých asijských států i USA, ale byl vyřazen ze zákonodárství téměř všech evropských zemí. Obviněná trojíce mužů ve věku něco málo přes třicet let trvala na své nevině už při svém prvním stání u soudu v listopadu uplynulého roku, kdy byla zamítnuta jejich žádost o propuštění na kauci. Ukázalo se totiž, že jeden z nich v době vraždy zpěváka byl venku zrovna na kauci a u soudu se řešil jiný jeho případ. Tato skutečnost dodatečně vyvolala reakce ze stran opozičních stran i veřejnosti: jejich ostrou kritiku soudního systému, umožňujícího kriminálním živlům pohyb na svobodě.

Soudní proces ve věci vraždy Luckyho Dube, jejíž svědky byli obě děti muzikanta, potrvá zhruba měsíc.
Lucky Dube začal svou hudební kariéru jako zpěvák mbaqanga, tradiční zulu hudby. Své první album se Super Soul vydal v roce 1982. Psal písně jak v anglickém jazyce, tak i v zulu a afrikans. Později se přeorientoval k reggae stylu a produkoval Rastas Never Die, kteří byli zakázáni vládou apartheidu. Světovou popularitu mu přinesla alba Slave, Prisoner a Together As One.