ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7761 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Obraz Jana Preislera se na aukci prodal za 7,5 milionu Kč

0 Richard Winter 6.10.2014

Obraz Jana Preislera se na nedělní aukci v Praze prodal za 7,5 milionu korun. Vyvolávací cena díla s názvem Jaro, jež je variantou slavného autorova stejnojmenného triptychu, byla šest milionů korun. Dražba společnosti 1. Art Consulting v Topičově salonu nabídla celkem přes dvě stovky děl klasiků české moderny i staršího umění. Celkem se prodalo 70 procent dražených položek za 40 milionů korun.

Obraz je svými rozměry 113 krát 71 centimetrů, vyvolávací i vydraženou cenou současně největším a nejdražším Preislerovým dílem nabízeným kdy v aukci. Triptych Jaro je dnes ve sbírkách Západočeské galerie. Preisler jej vytvořil v roce 1900 pro interiér domu továrníka Peterky na Václavském náměstí v Praze. Od originálu se vydražený obraz Jaro liší rozložením krajinných prvků na obraze a tmavou barvou dívčina obličeje.

V nabídce aukce byly také dva kubistické obrazy Antonína Procházky. Zátiší s vázou a kyticí z roku 1922 se z vyvolávací ceny 1,6 milionu vyšplhalo až na tři miliony korun, za které se dílo prodalo. Je příkladem Procházkova poválečného, velmi originálního kubismu, který je dnes ceněn i mezinárodně.
V dražbě byla také díla Emila Filly, Adrieny Šimotové a dalších klasiků z dávné a současné malířské tvorby. Olej na plátně Františka Janouška s názvem “Obraz (Ten heraldický)” se prodal za 2,4 milionu. Kupce našel i obraz Mikuláše Medka “3 604 cm2 šramotu, 536 cm2 ticha”, byl vydražen za 3,1 milionu korun.

Fanoušci Káji Saudka mohli v Topičově salonu vybírat z dvacítky jeho komiksových kreseb, nejvýše byla vydražena kresba s názvem Kájaštejn, prodala se za 70.000 korun. Dražba nabídla také soubor klasiků československé fotografie jako jsou Irena Blühová, Vilém Reichmann, Karel Poličanský, Jiří Lehovec, Karel Plicka či Jan Lauchsmann.

Foto: obrazynaplatne.cz