ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7178 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Obrat trhu s e-knihami letos vzroste na 90 milionů korun

0 Richard Winter 14.5.2013

Čtenáři v Česku letos za elektronické knihy utratí 90 milionů korun, podíl elektronických knih na knižním trhu stoupne na 1,5 procenta. Odhaduje to zakladatel a provozovatel největšího tuzemského obchodu s e-knihami Palmknihy.cz Jiří Vlček. Podle něj by v roce 2015 měl už podíl elektronických knih na trhu dosáhnout 15 procent a obrat trhu se přiblíží jedné miliardě korun.

Prodeje elektronických knih letos zaznamenaly další velký nárůst a v prvních čtyřech měsících letošního roku rostou o stovky procent meziročně. Jenom Palmknihy.cz letos prodaly zatím 42.000 elektronických knih.

“Letos v dubnu byl prodej e-knih na internetu proti loňskému roku téměř čtyřnásobný,” potvrdil Kamil Demuth z internetového srovnávače cen Heureka.cz. Podle Vlčka stojí za růstem několik důvodů – mezi lidmi je větší počet čteček a tabletů, zvýšil se počet dostupných elektronických knih, vzrostlo i povědomí čtenářů o elektronických knihách a o jejich dostupnosti.

Růst českého trhu e-knih v souladu s celosvětovým trendem. V elektronické podobě nyní vychází stále větší množství knih. S růstem prodejů se ale zvyšuje také nelegální stahování e-knih. Češi si za poslední roky pořídili 200.000 elektronických čteček a čtvrt milionu tabletů. Podle odborníků se jedná o učebnicový příklad tržního selhání typu “černý pasažér”. Pokud e-čtenáři zaujmou podstatnou část knižního trhu a nebudou ochotni platit za práci druhých lidí, tak zákonitě musí jít kvalita knih dolů, protože nebude na zaplacení editorů, grafiků, korektorů a podobně.

Obrat českého trhu s knihami dosahuje podle Svazu českých knihkupců a nakladatelů sedmi miliard korun. Průměrná cena prodané knihy byla v roce 2011 zhruba 240 korun.