ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 27927 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Objevil se zamítnutý scénář Gladiátora 2 od Nicka Cavea

0 Redakce 10.5.2009

Byl to jeden z nejpotrhlejších nápadů v historii Hollywoodu. Australský herec Russel Crowe, hvězda Gladiátora od Ridleyho Scotta, jednou požádal svého krajana Nicka Cavea, aby napsal scénář k pokračování filmového hitu.

Crowe doufal, že Cave se nějak kreativně vyrovná s tím, že hrdinu bude třeba na začátku oživit. „Těžko se dá takový scénář napsat,“ prohlásil v jednom rozhovoru, „ale Nick Cave ho dokonce pro mě a Ridlyeho napsal. Je to výborný scénárista. Nějakou chvilku jsme se o tom scénáři vážně uvažovali.“

Bombastický, surrealistický a vůbec švihlý scénář ovšem později filmové studio odmítlo. Nyní se po několika letech několika fanouškům Nicka Cavea k nepoužitému scénáři podařilo dostat.  Začíná pohledem na mrtvého gladiátora Maxima (Crowe). Poté se ovšem mrtvý Maximus dostane to podsvětí a setká se s římskými bohy. Ti mu slíbí, že pokud zabije Hefaista, který shromažďuje svůj vlastní kult a začíná být nebezpečný, oživí ho a bude se moci setkat se svou rodinou. Když se ovšem nakonec s Hefaistem setká, bůh mu řekne, že čas římského božstva už je pryč – a přenese Maxima zpátky do země živých. Tam se gladiátor setká se svými fanoušky („Hele! On žije!“) a se svým synem a posléze se stane vůdcem křesťanské podzemní armády. V závěrečné bitvě se setká s císařským vojskem vedeným Luciem, synem Commoda (jehož v prvním filmu hrál Joaquin Phoenix). Poté, co vyhraje, spustí se bouře a Maximus si uvědomí, že bude žít věčně. Vidíme ho, jak bojuje proti Vietcongu ve Vietnamu, jak ničí německé tanky ve Druhé světové, jak si myje ruce na záchodech v Pentagonu.

Kdyby byli bývali producenti o něco statečnější, mohli jsme vidět jeden z nejbizarnějších bijáků všech dob. Podle fandů, kteří kompletní scénář četli, má nesporné literární kvality, ačkoli by určitě nefungoval jako pokračování, které respektuje originál. Cavea neúspěch odradil od další spolupráce s Hollywoodem, ale od filmu neodešel: v roce 2005 byl uveden do kin western The Proposition napsaný podle jeho scénáře.

JAROSLAV ŠVELCH