ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14478 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

NPÚ letos slaví rekordní návštěvnost. Peníze investuje do hradů a zámků

0 Richard Winter 10.10.2014

Památky ve správě Národního památkového ústavu navštívilo letos od ledna do konce září o 150.000 návštěvníků víc než za celý loňský rok. Zájemců o českou historii letos dosud bylo 4,413.451, tedy o 16,5 procenta více než loni v tomtéž období. Více návštěvníků přitom pro památky znamená i vyšší výnosy. Zhruba 30 milionů korun ze vstupného lze tak použít na jejich obnovu.

Vysokou návštěvnost hradům, zámkům, ale i klášterům, areálům lidových staveb a technickým památkám zajistila kombinace příznivého počasí, brzkého jarního otevření a lákavých kulturních programů, které kasteláni pro tuto sezonu připravili. Největší zájem platících návštěvníků zaznamenaly stejně jako loni zámek Lednice ( na snímku) a hrad a zámek Český Krumlov, jejichž návštěvnost se meziročně zvýšila zhruba o 15 procent. Hned za nimi jsou zámek Hluboká a hrad Karlštejn, jejichž kapacita je díky trvale vysokému zájmu návštěvníků o prohlídky prakticky naplněna.

Nejvýznamnější růst počtu zájemců o prohlídku zaznamenaly některé méně známé či méně frekventované památky, které mají potenciál přitáhnout více návštěvníků i v budoucnu. V prvé řadě to byl státní zámek Kunštát, “hlavní stan” letošního Roku pánů z Kunštátu se zbrusu novou expozicí a pohodlným návštěvnickým zázemím. Do konce letošního roku se počet návštěvníků na Kunštátě oproti loňsku pravděpodobně zdvojnásobí.

Ještě větší růst počtu zájemců zaznamenaly severočeské Zákupy, na něž už zavítal dokonce dvojnásobek milovníků české historie než obvykle – letos celkem 33.300, zatímco loni za celý rok 16.358. Správa zámku, který byl svědkem sňatku Františka Ferdinanda d’Este a Žofie Chotkové, připravila řadu akcí, jimiž se zámek zapojil do připomínek stého výročí sarajevského atentátu.

Navzdory tomu, že provoz státních hradů a zámků je dotovaný, vykazuje Národní památkový ústav v porovnání s ostatními příspěvkovými organizacemi ministerstva kultury vysokou míru soběstačnosti. V celkových číslech tvoří výnosy ze vstupného, z pronájmů atd. více než 40 procent rozpočtu instituce a plánované příjmy jsou integrální částí jejího rozpočtu.