ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4824 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nový přírůstek do muzea Dinosauria

0 jsk 22.3.2024

Před 66 miliony let se býložravý Edmontosaurus „Ed“ toulal spolu se svou početnou rodinou krajinou dnešních Spojených států. Dnes jej můžou obdivovat návštěvníci Dinosauria Museum Prague v centru POP Airport. Kostru současníka Tyranosaura tam odhalili 21. března.

Kostra Edmontosaura, kterého v Dinosaurii pojmenovali Ed, je dlouhá devět metrů a na výšku má tři metry. Není to žádný drobek. Spolu s podložím, ve kterém byl nalezen, váží zhruba tunu.

„Edovu kostru jsme zakoupili, když ještě byla v zemi. I proto jsme mohli rozhodnout o tom, že pro účel expozice zachováme polohu, v jaké byla nalezena a vystavíme ji spolu s horninou. Tím se také na první pohled odlišuje od jiných koster v našem muzeu,“ popisuje paleontolog muzea Dinosauria Štěpán Pícha.

Ed jel do Prahy přes půl světa. Z Hell Creek v Montaně, kde byl nalezen, putoval nejprve do přístavu ve Philadelphii. Odtud pak lodí přes Atlantik do Marseille ve Francii, odkud nákladním autem cestoval zhruba sto kilometrů do dílny zkušeného francouzského preparátora Nicolase Tourmenta. Ten kostru očistil a doplnil o chybějící kousky. I díky němu se Edmontosaurus dostává do téměř kompletní podoby, v jaké je k vidění v muzeu.

Tagy: