ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5942 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Film Schmitke byl vybrán na prestižní MFF v Jižní Koreji

0 Richard Winter 25.9.2014

Schmitke, nízkorozpočtový absolventský film režiséra Štěpána Altrichtera, bude mít světovou premiéru na mezinárodním filmovém festivalu v Busanu v Jižní Koreji, který se koná od 2. do 11. října. Mysteriózní detektivka o pátrání po chuti do života na vrcholcích Krušných hor byla zařazena mezi 35 filmů z 29 zemí v sekci Flash Forward (výběr neasijských snímků režisérů, kteří dosud natočili maximálně dva filmy). Spolu s dalšími dvanácti kandidáty v užším výběru Schmitke aspiruje na distribuční cenu Busan Bank Award, zaručující vítězi, o kterém rozhodnou diváci, distribuci filmu v Koreji.

“Pro náš mladý tým je velkou poctou účastnit se festivalu v Busanu, zejména ve spojení s výběrovou nominací na distribuční cenu. Po čtyřech letech tvrdé práce náš film konečně naplno ožívá a všichni jsme zvědavi jak bude přijat asijským publikem,” komentuje účast na festivalu producent Tomáš Vach.

Příběh filmu se odehrává v současném Německu a Česku, jeho hlavní část pak na pomezí – v malém městečkuuprostřed lesů na hřebenech Krušných hor. S lehkým komediálním nadhledem nabízí mix napínavé detektivní zápletky s místy až dokumentárně realistickým pohledem na dnešní Sudety. Hlavní postavou je stárnoucí inženýr Julius Schmitke. A také Krušné hory, které byly, stejně jako Schmitke, už téměř úplně prázdné a zničené, ale v současnosti se dávají znovu dohromady a život se do nich pomalu ale jistě vrací.

Režisér Štěpán Altrichter svůj absolventský film charakterizuje jako podivnou, mystérii, trochu ve stylu Kafkova Zámku, která vychází z povídky spisovatele a scenáristy Tomáše Končinského s názvem Julius Schmitke proklouznul smrti jako neobratný tuleň. “Naší vizí bylo natočit film, který bude na jedné straně žánrově tajuplný a napínavý, na druhé straně přináší trochu jiný pohled a silné poselství. Atmosférou má nejblíže například k seriálu Davida Lynche Twin Peaks nebo filmu Seriózní muž bratří Cohenů, což jsou velice svébytně vyprávěná díla, které ale přitahují mnoho diváků a jsou uznávaná jako takzvaný alternativní hlavní proud. Julius Schmitke je česká verze této filmové tradice, která se v Evropě vyskytuje v poslední době bohužel jen ojediněle,” vysvětluje Štěpán Altrichter.

Mladý český režisér žijící v Berlíně si ke spolupráci přizval mezinárodní tým talentovaných tvůrců, jako je například rumunský kameraman Cristian Pîrjol, který spolupracuje na filmových projektech iránsko-francouzské režisérky Marjane Satrapi. Roli Julia Schmitkeho ztvárnil zkušený německý divadelní a filmový herec Peter Kurth, který čerstvě získal divadelní cenu kritiků za nejlepšího herce v adaptaci Čechova Strýčka Váni. Z českých známých jmen pak ve filmu zahraje Helena Dvořáková, Jakub Žáček a Petr Vršek.

Tagy: ,