ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4689 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nový dokumentární cyklus odhalí svět české animace

0 jsk 21.3.2024

Dokumentární cyklus o české animované tvorbě zmapuje její bohatou historii, poodhalí vznik oblíbených filmů a seriálů a nahlédne do ateliérů současných animátorů. První ze šesti dílů série Kroky a skoky české animace s průvodcem Sašou Michailidisem uvede ČT art ve čtvrtek 21. března od 20:15 hodin.

„Kulturní kanál České televize za deset let své existence prozkoumal a nahlédl do historie mnoha oborů a žánrů. Logicky musela přijít chvíle, kdy podobným způsobem uchopí fenomén, který má u nás nejen obrovskou tradici, ale i světovou proslulost,“ říká výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl. „Jsem rád, že nový cyklus lidem ukáže, kolik rozmanitých podob tento obor má, a hlavně že velikáni typu Jiřího Trnky, Hermíny Týrlové či Břetislava Pojara mají i dnes velmi zdatné pokračovatele.“

Český animovaný film je tu bezmála sto let. Jeho historie se začala psát ve dvacátých letech minulého století, kdy se první animace začaly využívat převážně v zakázkových reklamách. V jedné z nich si zahrál i tehdy ještě kreslený Hurvínek. Prvním českým animovaným počinem světové úrovně, který nastartoval éru české animace, pak byla Svatba v korálovém moři z roku 1944.

Nový cyklus Kroky a skoky české animace má celkem šest dílů. V prvním z nich, nazvaném Poetika animace, představí tvůrci nejtradičnější formu: techniku klasické animace. Společně s průvodcem Sašou Michailidisem diváci prozkoumají proces vzniku animovaných snímků od prvotního nápadu po hotový film. Druhý díl V zajetí plošky se věnuje pohádkám, večerníčkům a fantazijním příběhům.

Tagy: