ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 11784 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Novodobá premiéra barokní opery Nettuno, e Flora festeggianti

0 jsk 26.4.2023

Český Krumlov se od 15. do 17. září stane cílem milovníků historické hudby z celé Evropy. Letošní 16. ročník Festivalu barokních umění jim nabídne mimořádný zážitek – světovou premiéru barokní opery Nettuno, e Flora festeggianti.

Její autor Antonio Cesti patří k nejvýznamnějším italským operním skladatelům sedmnáctého století. Opera zazní v unikátním barokním divadle na českokrumlovském zámku v podání zkušených sólistů, prvotřídního barokního orchestru Hof-Musici pod vedením Ondřeje Macka, v režii Zuzany Vrbové.

Opery Antonia Cestiho (1623–1669) byly provozovány v nejdůležitějších italských hudebních centrech, zejména v Benátkách, Neapoli a Florencii. Cesti se ovšem zapsal také do dějin hudby ve střední Evropě. V letech 1652–1657 byl kapelníkem arcivévody Ferdinanda Karla v Innsbrucku a v letech 1665–1667 zastával prestižní post kapelníka císaře Leopolda I. ve Vídni. Zde zkomponoval svou nejznámější operu, Il Pomo d’Oro. Její provedení u příležitosti císařova sňatku patří k nejznámějším a nejvýpravnějším operním představením sedmnáctého století.  Opera Nettuno, e Flora festeggianti měla premiéru 12. července 1666 ve Vídni.

Festival barokních umění už od roku 2008 v historických prostorech starobylého Českého Krumlova oživuje původní mistrovská díla barokních autorů.

Stejně jako před staletími tak mohou dnes opět zaznít tóny dobových skladeb v autentickém provedení. Kromě slavnostní premiéry barokní opery v plně scénickém a výpravném provedení festival přináší i další pozoruhodné hudební události. Součástí programu šestnáctého ročníku jsou árie z oratorií velikána vrcholného baroka Georga Friedricha Händela a oblíbený barokní ohňostroj a barokní iluminace v Letní jízdárně v zámecké zahradě.