ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10510 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Novinku režiséra Zelenky Ztraceni v Mnichově uvede MFF v Londýně

0 Richard Winter 8.10.2015

Film o neznámých okolnostech podepsání mnichovské dohody nazvaný Ztraceni v Mnichově vstoupí do kin 22. října. Ještě předtím však bude mít snímek režiséra Petra Zelenky premiéru na mezinárodním filmovém festivalu v Londýně.

“Jsem zvědav, jak tenhle příběh lidé na Západě přijmou,” uvedl po projekci v Praze producent David Ondříček, s nímž Zelenka jako trojnásobný držitel Českého lva za nejlepší režii a dalšího za nejlepší scénář opět spolupracoval. A to po delší době od snímku Samotáři, který Ondříček natočil podle Zelenkova scénáře.

Hlavní role ve filmu Ztraceni v Mnichově vytvořili Martin Myšička, Marek Taclík a Tomáš Bambušek. Jedním z hrdinů je papoušek, který “hraje” devadesátiletého papouška šedého, který kdysi patřil francouzskému premiéru Edouardu Daladierovi. Na pozvání ředitele Francouzského kulturního institutu se ocitne v roce 2008 v Praze jako živá relikvie z dob Mnichovské dohody, kde hlasem svého majitele opakuje některé důležité věty a prohlášení z té doby.
Trojnásobný držitel Českého lva za nejlepší režii (Knoflíkáři, Rok ďábla, Karamazovi) a jednoho Českého lva za nejlepší scénář (Knoflíkáři) se rozhodl pro kontroverzní téma, jakým je stále pro Čechy Mnichov 1938.

“Kromě toho, že mne toto téma dlouhodobě zajímá, byl asi prvním impulzem k práci neúspěch Formanovy a Havlovy adaptace Mnichovského přízraku,” uvedl Zelenka. “Nevím, jak se dostali daleko s textem, ale nepodařilo se jim film zafinancovat, což mne u těchto dvou jmen překvapilo. Až později jsem pochopil proč. Náš příběh je tedy nejen o Mnichovu, ale i o tom, proč se o tomto tématu nedá točit.”

Hrdinou filmu je Sir “P”, devadesátiletý papoušek šedý, který kdysi patřil Edouardu Daladierovi a který se na pozvání ředitele Francouzského kulturního institutu ocitne v roce 2008 v Praze jako živá relikvie z dob Mnichovské dohody. Sir “P” po Daladierovi dodnes opakuje některé důležité věty a prohlášení. Papouška unese český novinář Pavel a na základě jeho kontroverzních citací Daladiera rozpoutává mezinárodní politický skandál.

Druhou část snímku tvoří jakýsi fiktivní film o filmu – padesátiminutový hraný dokument ze zákulisí natáčení ukazující české povahové rysy, stereotypy a mýty o národní povaze a historii. “Představte si čtyřicet minut Knoflíkářů, padesát minut Roku ďábla a před tím vším tři minuty archivních záběrů a máte to,” podotkl Zelenka.