ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 9749 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nové dokumenty České televize

0 jsk 27.1.2023

Celou řadu nových dokumentárních seriálů, pokračování oblíbených cyklů i solitérů připravila do vysílání Česká televize. Vysokou úrovní zpracování navazují na dlouholetou tradici a výjimečné postavení ČT v tomto žánru.

Jejich tvůrci se zaměřili na sociální a společenskou problematiku, na portréty významných osobností, na historická a válečná témata. Prostor dostanou také divácky oblíbené cestopisy.

Čtrnáct příběhů pěstounů ze čtrnácti krajů republiky bude vyprávět cyklus Plné hnízdo. „Spousta rodičů se dnes snaží o rodičovství dozvědět víc a v rámci svého pátrání mohou přijít i na to, že by sami mohli být skvělými pěstouny, kterých je v České republice kriticky málo,“ vysvětluje kreativní producentka Jiřina Budíková. Alarmujícím a doposud skrytým pohledem na fungování obchodu s dluhy je šestidílná dokumentární detektivka V exekuci (na snímku) rozkrývající systém dluhového labyrintu. I přes všechny překážky přitom ukazuje, že z této pasti lze najít cestu ven.

„Představovat válečný konflikt neznamená jen zabíjení a krev,“ říká novinář a ředitel televizního studia ČT Ostrava Miroslav Karas ve filmu Petra Jančárka Váleční reportéři. Obsahuje výpovědi elitních novinářů Michala Kubala, Petry Procházkové, Václava Černohorského, Martina Dorazína, Terezy Engelové a dalších, kteří pravidelně přinášejí zpravodajství z válečných konfliktů.

Po Stopách Járy Cimrmana se vydá stejnojmenný šestidílný seriál. S průvodcem Miroslavem Táborským budou putovat i herci slavného divadelního souboru po místech, která jsou spojena s otiskem světem neuznaného génia. V osmi dílech Příběhů starých hospod vezme Josef Polášek diváky do hospod a hostinců, poodkryje jejich minulost a zprostředkuje jedinečnou atmosféru. Spolu s manželkou a varhanicí Michaelou pak v šesti epizodách Varhanního NEJ představí ty nejzajímavější královské nástroje v naší zemi.

Intimním portrétem Jitky Molavcové je film Klaunka. „Její obdivuhodné herectví nemá jen klaunský, ale i hluboký intelektuální rozměr. Poznala jsem, že Jitka je nejvěrnější a nejčistší duše, jakou znám,“ přibližuje osobnost známé herečky, zpěvačky a hudebnice scenáristka a režisérka Olga Sommerová. Bilanční film Viktora Polesného Léta s Jaromírem Hanzlíkem vznikl u příležitosti hercových pětasedmdesátin.

Zachycuje období jeho hvězdné slávy, ale i dobu uměleckého mlčení, život v zahraničí a návrat domů a k herectví. Snímek Ivan – Král tří akordů režiséra Šimona Šafránka vykreslí významného českého rockového hudebníka perspektivou zatím dosud nepopsané etapy jeho tuzemské kariéry včetně jejího společenského přesahu v devadesátých letech.

Koprodukční dvacetidílný česko-slovenský projekt StB: Přísně tajné! s odstupem třiceti let nahlédne do světa organizace, která ovlivňovala vše podstatné v Československu. Cestu obyčejné švadleny k majitelce věhlasného módního salónu dokumentuje film Hana Podolská, legenda české módy. Provede úspěšnými, ale i mnohými tragickými událostmi, které poznamenaly život ženy, jež se stala spolutvůrkyní módního stylu první republiky.