ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 30021 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nové album Mekyho Žbirky Posledné věci dokončilo jeho syn David Žbirka

0 jsk 23.5.2022

Nové album Mira Žbirky Posledné veci, které uzavírá jeho víc než padesátiletou autorskou cestu, vyšlo v pátek. Je na něm dvanáct nových písní, které Žbirka napsal v průběhu posledních dvou let a nazpíval krátce před svým odchodem. Čtyři z nich jsou zhudebněnými texty básníků Joža Urbana, Václava Hraběte a Daniela Heviera. Krátká báseň Posledné veci z rané sbírky poezie Vták pije z koľaje (1977) od posledního jmenovaného básníka, dala název celému albu.

V rádiích z něj úspěšně boduje duet otce se synem ve skladbě Nejsi sám. David Žbirka byl pověřený Mekym dokončením a produkcí alba. Spolu s anglickým producentem Patrickem Jamesem Fitzroyem ho nahráli v londýnském studiu Konk, které patří lídrovi Žbirkovy oblíbené skupiny The Kinks Rayovi Daviesovi a sídlí ve čtvrti Musswell Hill, odkud pocházela Žbirkova matka.

Na aranžích se kromě Fitzroye a Žbirky mladšího podíleli i Oliver Torr a Petr Marek ze skupiny Midi Lidi. V jednotlivých skladbách alba se objevují i další hudebníci, Maximillian Kinghorn-Mills, Axel Øksby (baskytara), Tom Andrews (piano), Petr Marek (kytara), Oliver Torr (synths & programming), Steve Goddard (kytara), Jamie Hanson (baskytara), Honza Horáček (synth), Jamie Staples (bicí), Sam Bedford (kytara) a smyčcový orchestr sCore Orchestra s dirigentkou Michaelou Rózsa Růžičkovou, v aranžích Daniela Wunsche a Patricka Jamesa Fitzroye. O mastering alba se v londýnském Abbey Road postaral Christian Wright. Na obalu alba je fotka Mekyho přítele a úspěšného slovenského fotografa Petra Župníka, kterou graficky zpracoval Jiří Troskov.

Albu Posledné veci vdechli život 18. května 2022 v pražské galerii Lucerna kmotra Katarína Knechtová a producenti alba David Žbirka a Patrick James Fitzroy za účasti autorů obalu, básníka Daniela Heviera a dalších významných hostů.

Vydání alba Posledné veci na LP je naplánované na podzim 2022, v čase, kdy budou vrcholit oslavy nedožité sedmdesátky československé hudební legendy velkými koncerty Tribute to Miro Žbirka 70 v Bratislavě (17. 10. – NTC Aréna), v Praze (21. 10. – O2 Universum) a v Londýně (24. 9. – 229 Venue).

Účast na vzpomínkových koncertech už potvrdili David Koller, Katarína Knechtová, Michal Hrůza, Jana Kirschner, Adam Ďurica, Peter Nagy, Lenny, Slza, Jiří Macháček, Marta Jandová, Peter Bič Project, Martha a další, zatím nezveřejnění umělci.