ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14086 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nová sezona v Divadle Na zábradlí bude opravdu pestrá

0 jsk 27.5.2020

Nová sezona v Divadle Na zábradlí v Praze se odehraje ve znamení velkých témat i klasických literárních textů. Vedle kmenových režisérů Jana Mikuláška a Davida Jařaba dostanou Na zábradlí prostor k realizaci i mladí tvůrci z uskupení 8lidí. Velmi očekávanou událostí je inscenační počin doma i ve světě oceňovaného režiséra Dušana D. Pařízka, který zpracuje text nositele Nobelovy ceny Petera Handkeho. A do hereckého týmu se po mateřské pauze vrátí Anežka Kubátová a Johana Matoušková.

Úvodní premiérou bude 3. září Zlatá pláž scenáristy Jaroslava Žváčka a režiséra Jana Prušinovského. Tuto tvůrčí dvojici pojí spolupráce ve filmu, v televizi i v divadle. Ovšem Na zábradlí se představí poprvé, a to s původním textem na téma: Může ošklivý člověk beze škol dosáhnout životního štěstí? Říká se, že kdo se snaží, dosáhne, čeho chce; ale proč se snažit, když to nikdo neocení? Mladý kluk, kterému se podle jeho vzhledu přezdívá Zombík, dostane šanci, leč promění se v monstrum, které nejenže pokouše ruku, která ho krmí, ale ještě tou utrženou rukou všem nafackuje. Příběh člověka s handicapem, který se stává pro své okolí postrachem, zpracovává Jan Prušinovský stylem crazy komedie.

V říjnu bude následovat světová premiéra „psychoanalytického muzikálu“ Freudovo pozdní odpoledne.  Originální hudební inscenaci na téma, které dodnes zůstává maximálně kontroverzní, připravuje David Jařab ve spolupráci s hudebním skladatelem Jakubem Kudláčem. Vídeň ve zlatém období konce 19. století byla zábavná, opulentní, opojná, ale i pokrytecká. Na některá odhalení ještě nebyla dost silná a původu některých traumat nedokázala rozumět. Vyspělý svět ještě nebyl zralý na odhalování tajemství, která skrývala dobře chráněná rodinná sídla i neosvětlená zákoutí lidských duší.

Dušan D. Pařízek se svým analytickým pohledem na svět a nezáviděníhodnou roli člověka v něm se ve své zimní premiéře v Divadle Na zábradlí opře o text rakouského dramatika a nositele Nobelovy ceny za literaturu Petera Handkeho. Hlavní postava je inspirována Zdeňkem Adamcem, který se v březnu 2003 upálil u Národního muzea v Praze.