ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7314 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nová scéna uvede hru o židovské umělkyni

0 jsk 28.6.2019

„Dobře se o ně starejte… Je to celý můj život.“ S těmito slovy předávala své opus magnum, dramatizovanou autobiografii v téměř osmi stech obrazech, mladá židovská umělkyně Charlotte Salomon spřátelenému lékaři před transportem do Osvětimi z francouzského exilu. Její životní dílo zůstalo zázrakem zachováno, ona sama takové štěstí neměla a koncentrační tábor nepřežila.

Tento silný lidský a umělecký příběh zpracovali britská režisérka a choreografka Pamela Howard, český skladatel Aleš Březina a kanadský libretista a herec Alon Nashman do působivé inscenace Charlotte: Tříbarevná hra se zpěvy, kterou uvedou již 1. a 2. července od 20.00 hod. na Nové scéně Národního divadla.

V komorním operním muzikálu pro sedm zpěváků a čtyři instrumentalisty je v harmonii zachována rovnováha slova, obrazu i hudby. Scénografka a režisérka Pamela Howard, doslova kreslí divadlo, podobně jako to dělala sama Charlotte. Maluje na jevišti barvou a světlem tak sugestivně, že se divákům Charlottin svět zpřítomňuje před očima. Oceňovaný kanadský herec Alon Nashman dokáže ve svém libretu navodit absurditu a klopotné dospívání formující mládí Charlotte Salomon, stejně jako horečnatou aktivitu jejích exilových let.

Český skladatel Aleš Březina složil hudbu, která hraje v intimním vyprávění stěžejní roli. Kvalitou tohoto „singspielu“ je souhra slova, obrazu a hudby. Je pojata jako výtvarná instalace obydlená performery, při níž Charlottiny obrazy ožívají.