ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5219 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nová kulturní památka v Křižanech

0 jsk 14.12.2021

Téma ochranovské hvězdy je v regionu pod Ještědem jako doma. Málokdo však ví, kde se vzala a k čemu původně sloužila. Obecné povědomí o oblíbené vánoční ozdobě chce rozšířit nově otevřená kulturní památka Stará škola Křižany. Ta na poslední besedu v rámci podzimního cyklu pozvala politického vězně a kazatele ochranovské Jednoty bratrské Ondřeje Halamu.

Kde se vzala Ochranovská hvězda? Tak zní název vánoční besedy, která letošní cyklus uzavře. Krásou ochranovské hvězdy se o Vánocích pyšní každý druhý dům v okolní krajině. Málokdo však ví, odkud se vzala a k čemu původně sloužila. Překvapivý příběh našich předků, kteří zakotvili v nedalekém Ochranově, prozradí v jedinečné atmosféře staré třídy teolog a kazatel Ondřej Halama.

Kulturní památka Stará škola v Křižanech se letos v létě poprvé otevřela veřejnosti v rámci Dnů lidové architektury s vlastním mini festivalem, na němž vystoupili James Harries, Bratři v tricku, loutkové divadlo, komorní těleso AKS Liberec, proběhla beseda o historii školních budov i výstava fotografií. Po akci se majitelé rozhodli s kulturním programem pokračovat a rozjeli seriál tematických besed. Jako první se představil spisovatel a vlastivědný badatel Marek Řeháček, následovala Horská služba. S kulturní osvětou chtějí majitelé pokračovat i v následujícím roce. Plánují malé koncerty, divadla a další besedy.