ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 9494 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nová adaptace povídky Ucho se představí na Febiofestu

0 Richard Winter 21.3.2016

Režisér Ivo Trajkov, dlouholetý pedagog katedry střihu na pražské FAMU, natočil politický thriller inspirovaný povídkou Jana Procházky Ucho. Pozoruhodný film Noc bezMoci, reprezentující Makedonii v klání o Oscara, bude v České republice poprvé uveden na XXIII. Mezinárodním filmovém festivalu Praha – Febiofest v rámci programového speciálu Zaostřeno na Makedonii.

Slavnostní premiéra se odehraje 21. března v 18.30 v kině Cinestar Anděl za účasti Ivo Trajkova, herců a tvůrců. Další projekce jsou na programu 22. března ve 21.00 a 23. března v 16.00.

Noc bezMoci je druhou adaptací Procházkovy povídky. Tou první byl stejnojmenný černobílý film režiséra Karla Kachyni z roku 1970, který byl ihned po dokončení zakázán a premiéru měl až roku 1990. Stejně jako Kachyňův film, i Noc bezMoci (Honey Night) je komorním dramatem, které ukazuje politiku jako sféru plnou intrik, lží a nedůvěry a hlavního hrdinu, náměstka ministra, jako člověka ovládaného strachem a oportunismem. Děj se tentokrát odehrává v Makedonii 90. let, ve vile prošpikované odposlouchávacím zařízením.

V hlavních rolích excelují Nikola Ristanovski a Verica Nedeska, z českých herců se v epizodních rolích objeví Jitka Schneiderová a Kryštof Hádek. Snímek stojí na výborných hereckých výkonech a na přesném vystižení paranoidní atmosféry. Téma Procházkovy povídky tak zůstává aktuální i v současnosti, kdy se sice změnily režimy i technologie, ale zákulisní principy zůstávají stejné.

Film byl natočen v roce 2015 v koprodukci Makedonie, Slovinska a České republiky.