ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 18432 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nominace na Zlaté glóby nabízí alternativu k Oscarům

0 Richard Winter 13.11.2013

Kategorie nejlepší zahraniční film u Zlatých glóbů obsahuje letos například vítěze z Cannes Život Adele a držitele ceny poroty Jaký otec, takový syn, úspěšný indický snímek Cizí oběd či tai-či epos v režii Keanu Reevese Man of Tai Chi (na snímku). Všechny tyto filmy mají jedno společné: nejsou mezi nominovanými na Oscara v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film.

Porota Zlatých glóbů, které uděluje Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu, by tak mohla vyslat Oscarům signál, že Zlaté glóby nabízejí reprezentativnější výběr toho nejlepšího ve světové kinematografii. Filmy, které se do oscarových nominací nedostaly, letos sklízejí značnou pozornost. Indický film Cizí oběd režiséra Riteše Batry v USA uvedla do kin společnost Sony Pictures Classics.

Japonský snímek Jaký otec, takový syn, zaujal Stevena Spielberga, když předsedal porotě v Cannes a jeho studio DreamWorks v září koupilo práva na anglicko-jazyčný remake. A francouzský, sexuálně velmi otevřený film Život Adele se stal nejprobíranějším zahraničním snímkem letošního roku. Ve své domovské zemi ale o týden propásl uvedení do kin tak, aby se mohl ucházet o Oscara.

Zatímco udělování Oscarů se striktně drží pravidla jedna země, jeden film a rozhodování o tom, který nominovat, nechávají na každé zemi, pravidla Zlatých glóbů umožňují víc nominací za jeden stát. Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu přijímá jakýkoli převážně neanglicky mluvený film uvedený do kin v zemi svého původu v uplynulém roce. Na Oscary se letos kvalifikovalo rekordních 76 filmů, zatímco na glóby celkem 48 snímků; 36 z nich se zároveň uchází i o Oscara.