ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7597 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nominace na Ceny Hanzelky a Zíkmunda

0 jsk 15.2.2021

Letos potřetí se vyhlašují Ceny Hanzelky a Zikmunda ve dvou hlavních kategoriích – knižní cestopis roku a cestopisná fotografie roku. Organizátoři chtěli dodržet tradici a výsledky oznámit v den – letos už 102. – narozenin Miroslava Zikmunda, ale protipandemická opatření jim to nedovolila. Proto letos 14. února oznámili nominace a vítěze zveřejní na slavnostním ceremoniálu 22. dubna, tedy v den, kdy se Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund vydali na svou první (1947) i druhou (1959) velkou cestu.

Ceremoniál bude opět na zámku v Dobříši, kde v roce 1951 oba cestovatelé psali své knihy. Tento den bude vyhlášen také nejpůjčovanější cestopis roku v knihovnách a rozhlasový počin roku v oblasti zahraničního zpravodajství.

„Cestovat sice v současné situaci moc nemůžeme, ale můžeme o cestách alespoň snít. A to jde krásně právě díky cestopisům a fotografiím z cest. Letošní rok na ně byl, pandemii navzdory, bohatý, a díky nim se můžeme alespoň na chvíli přenést do jiného světa,“ říká Vladimír Kroc, jeden ze zakladatelů Ceny Hanzelky a Zikmunda.

Za rok 2020 přihlásili vydavatelé nebo samotní autoři celkem 21 knih, z nichž porota ve složení spisovatelka Milena Holcová (předsedkyně poroty), literární historička Ina Píšová (vítězka 1. ročníku soutěže), spisovatel a poutník Ladislav Zibura (vítěz 2. ročníku), básník a spisovatel Miloň Čepelka a novinář, fotograf a spisovatel Jan Rybář nominovali těchto pět titulů (řazeno abecedně):

– Císař ve světě: terapie cestou do Asie aneb Táta zůstal doma (Lenka Linhartová)
– Hory a nekonečno (Viktorka Hlaváčková)
– Na kole přes Afriku (Tadeáš Šíma)
– Na vlnách s Petrem Voldánem – Očima, ušima i srdcem kolem světa (Petr Voldán)
– Stopy bílého muže – Voda včera, dnes a zítra (Zbyněk Hrkal)

V pražské galerii Czech Photo Centre zasedla fotografická porota ve složení: Veronika Souralová – ředitelka Czech Photo a předsedkyně poroty, Petr Brukner – fotograf a herec Divadla Járy Cimrmana, Jan Rybář – fotograf, Tomáš Tureček – šéfredaktor National Geographic, Pavel Schreiber – ředitel CEWE. Společně vybrali pět nominovaných snímků, které vyhodnotili jako nejlepší snímky z cest. Kvůli Covidu 19 a omezené možnosti cestovat připustili tentokrát organizátoři i snímky z výletů po České republice.