ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5241 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nobelovu cenu za literaturu získal Patrick Modiano

0 jsk 10.10.2014

Laureátem Nobelovy ceny za literaturu 2014 je Patrick Modiano. Cenu získal „za uměleckou práci se vzpomínkami, v níž zachytil neuchopitelné lidské osudy a odhalil život během okupace“, jak uvedla ve švédském Stockholmu porota.

Modiano se narodil 30. července 1945 na jednom z pařížských předměstí v Boulogne-Billancourt. Jeho otec byl obchodník a matka herečka. Studoval na lyceu Jindřicha IV. v Paříži, kde ho učil geometrii Raymond Queneau, spisovatel, jenž na něj měl rozhodující vliv.

Již v roce 1968 debutoval jako spisovatel s dílem La Place de l’Etoile, románem, který přitahoval velkou pozornost. Modiano se soustředil na témata paměť, zapomnění, identita a pocit viny. Oblíbenou lokací jeho děl je Paříž. Často jsou jeho příběhy postavené na autobiografickém základě nebo na událostech, které se odehrály během německé okupace Evropy. Někdy čerpá inspirace z rozhovorů, novinových článků nebo vlastních poznámek, které nashromáždil v průběhu let.

Jeho posledním dílem je román Pour que tu ne te perdes pas dans le Quartier (2014). Modiano také napsal knihy pro děti a filmové scénáře.

Foto: Wikipedia/Jonathunder