ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8962 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nine Inch Nails a Janes Addiction: Přítomnost v minulém čase

0 Redakce 20.2.2009

Nine Inch Nails a Janes Addiction vyráží na společné turné! Samo o sobě by se jako velkou událost jevilo i samostatné turné kterékoliv z těchto dvou kapel – už proto, že se ještě donedávna o Jane’s Addiction mluvilo jen v minulém času, v jakém se právě už brzy bude hovořit v souvislosti s Nine Inch Nails.

Zpráva o společné trase obou skupin se čerstvě objevila na oficiálním webu NIN, a to s podpisem samotného leadera formace Trenta Reznora, který se zrovna chystá uvést svou kapelu do režimu stand-by. Reznor je ve svém prohlášení o statusu NIN velmi stručný. „Je čas učinit tak, aby se NIN na určitý čas odhmotnili,“ jsou slova, která dostatečně jasně osvětlují jeho záměr. Nyní jsou ale v merku chystané koncerty a muzikant slibuje, že poslední show NIN v dohledné budoucnosti budou „mnohem surovější, spontánnější a méně režírované” oproti koncertům z loňského turné Lights in the Sky Tour.

Kalendář turné se teprve sestavuje, ale Reznor už teď prozradil, že obě skupiny plánují objet „zeměkouli“. V mezičase Billboard oznámili, že Jane’s a NIN jsou zahrnuty do programu festivalu Sasquatch! Music, který proběhne ve dnech od 23. do 25. května v amfiteátru v George, ve státě Washington, a zúčastní se jej mimo jiné Kings Of Leon, Ben Harper & Relentless7, Yeah Yeah Yeahs, Erykah Badu, the Decemberists, Fleet Foxes, TV On The Radio, Animal Collective, Silversun Pickups, Bon Iver, Santigold, Girl Talk, Doves, Grizzly Bear, M. Ward, Sun Kil Moon či M83.

Společná trasa obou kapel, i přes jejich poměrně odlišné hudební zaměření asi nepřekvapuje. Příběh přátelství mezi muzikanty z NIN a Jane’s Addiction je dlouhý a datuje se od roku 1991, kdy obě kapely vystoupil na prvním ročníku festivalu Lollapalooza, který dodnes probíhá pod vedením frontmana Jane’s Addiction Perryho Farrella. Jane´s se krátce na to poprvé ve své kariéře rozpadli – dávali se pak dvakrát dohromady, poprvé v roce 1997, ale už bez baskytaristy Erica Averye, a pak ještě jednou v roce 2001. „Tato vystoupení, jak se ukázalo, sehrálá zásadní roli pro vznik a definici pojmu alternativní rock ve Spojených státech, a stála u zrodu prosperujícího festivalového franchisu (Lollapalooza), který připravil půdu pro to, aby Nirvana o pár měsíců později změnila obecný vkus publika, a bylo neskutečnou legrací dívat se na ten festival i hrát na něm  – upřímně můžu říct, že to byly mé nejlepší časy. Show byla epická. Tak epická, že posunula NIN na ,novou úroveň´ (ať to znamená cokoliv), ale způsobila to, že Jane's implodovali. Skupina se rozpadla na konci tohoto turné.

Nicméně Jane’s Addiction jsou zpátky – i s baskytaristou Ericem Averyem. Odehráli několik intimních vystoupení v losangeleských klubech a dokonce strávili nějaký čas ve studiu, kam je doprovodil i sám Trent. „Smějeme se, poznáváme se vzájemně stále lépe, pláčeme, řveme na sebe, málem se i pohádáme, nahráváme TUNY kytarových sól, a začínáme spolu komunikovat stále lépe, ještě víc na sebe řveme, stáváme se PŘÁTELI, opět se smějeme a děláme spolu velké věci. Teď jsem schopen vidět z pozice v první osobě, proč se kapela před všemi těmito lety rozpadla, mám tak šanci pozorovat čtyři výrazné osobnosti, které se proměňují v NESKUTEČNOU kapelu, když se ocitnou spolu v jedné místnosti,” naznačil Reznor pravděpodobnost vydání dalšího studiového alba Jane’s Addiction v dohledné době.

ZJ

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

  • Nine Inch Nails : Permanentní revoluce