ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 18014 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nickyho rodina bude uvedena v sídle BAFTA v Londýně

0 Redakce 18.10.2011

Dokumentární film s hranými pasážemi Nickyho rodina režiséra Mateje Mináče se dočká 10. listopadu britské galapremiéry přímo v sídle filmové akademie BAFTA v Londýně. Slavnostního uvedení se zúčastní 102letý sir Nicholas Winton i některé z někdejších dětí, které sir Winton před druhou světovou válkou zachránil před nacisty. Právě o tom Mináčův film vypráví. Po uvedení v Londýně se uskuteční rovněž americká galapremiéra v New Yorku a následně ve Washingtonu. Odtud film zamíří na festivaly v Sydney a Hongkongu.

Při londýnském uvedení Nickyho rodiny bude mezi hosty mimo řady politiků i slavná moderátorka BBC Esther Rantzenová a světoznámý hudební skladatel Carl Davis.

Celovečerní film Nickyho rodina vypráví příběh záchrany 669 československých, hlavně židovských dětí těsně před druhou světovou válkou. Prostřednictvím faktů, autentických záběrů i hraných rekonstrukcí přibližuje tento Wintonův ušlechtilý čin. Děti, které se mu podařilo dopravit do Británie, by jinak skončily v nacistických koncentračních táborech. Winton byl za svůj čin ve vlasti povýšen do šlechtického stavu, Václav Havel mu v roce 1998 udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

Mináčovům snímek Nickyho rodina získal například koncem srpna cenu diváků za nejlepší dokument na filmovém festivalu v Montrealu. Soutěžil tam společně s dalšími 53 tituly v sekci nazvané Dokumenty světa.

rwi