ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 11704 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nestárnoucího Jeana-Paula Belmonda čeká nová hlavní filmová role

0 Petr Hašek 6.8.2012

Jeana-Paula Belmonda čeká nová hlavní filmová role. Devětasedmdesátiletá hvězda stříbrného plátna bude natáčet s režisérem Claudem Lelouchem gangsterskou komedii Nešikovní bandité.

Vypráví příběh party starých zločinců a hlavní role prý byla Belmondovi ušita na míru. Točit se má v dosud neupřesněném termínu Paříži a v Normandii.

Belmondo má v posledních letech vážné zdravotní problémy – po mozkové příhodě v roce 2001 částečně ochrnul. Přesto se ještě v roce 2008 objevil před kamerou ve filmu Muž a jeho pes, kde zahrál starého muže, jenž se ocitne na ulici s jediným společníkem – psem.

Jako syn věhlasného francouzského sochaře Paula Belmonda a malířky Madeleine Reinaud-Richard studoval na Conservatoire National Superieur d’Art Dramatique. Při studiích v sobě objevil vášeň pro box a fotbal. Začátek jeho herecké kariéry nebyl slavný – po několika menších divadelních představeních si v roce 1957 zahrál v televizním debutu Pěšky, na koni a vozem, avšak scény, ve kterých se měl objevit, byly z filmu vystřiženy ještě před jeho uvedením.

Jeho zlomovou rolí se stala postava Michela Poiccarda alias Laszla Kovacse ve filmu U konce s dechem z roku 1960, která jej učinila hlavním představitelem francouzské nové vlny. Do poloviny osmdesátých let byly pro něj typické buď role neodolatelných a šviháckých dobrodruhů nebo o něco cyničtějších hrdinů. Do roku 1986 byl jednou z hlavních kasovních francouzských hvězd. Byl známý tím, že se při riskantních filmových scénách nenechával zastupovat kaskadéry.

17. května 2011 obdržel na filmovém festivalu v Cannes Zlatou palmu za celoživotní dílo, konkrétně za “oslnivý talent a úspěšnou hereckou dráhu”. V Česku se stal velmi populárním rolemi ve filmech Policajt nebo rošťák, Bláznivý Petříček, U konce s dechem, Muž z Ria, Borsalino a zejména Muž z Acapulca.

rwi