ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 16511 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Německý Teror ukáže, jak nejasná je hranice mezi zločinem a hrdinstvím

0 Richard Winter 13.10.2016

Je přípustné obětovat letadlo se 164 civilisty na palubě, pokud tím bude zachráněno 70 tisíc jiných životů? Tuto a další otázky nastolí unikátní projekt Teror, který ve stejnou dobu odvysílají veřejnoprávní stanice v Německu, Rakousku, Švýcarsku, na Slovensku i v České republice.

Projekt se zároveň stává zprávou o aktuálních postojích německé společnosti. O kruciální otázce viny a neviny, a tedy o konci filmu, totiž rozhodnou v hlasování sami diváci německé ARD. Jejich volbu následně na ČT2 rozeberou v přímém přenosu Souvislosti Jana Pokorného. Teror odvysílá ČT2 17. října ve 21.00 hodin. 26. května, 20:53. Centrum pro zabezpečení vzdušného prostoru hlásí únos osobního letadla na trase z Berlína do Mnichova. Únosci hrozí, že s letadlem zamíří do vyprodaného fotbalového stadionu. Na to okamžitě zareagují dvě stíhačky.

Na jejich manévry ale unesené letadlo nereaguje. Piloti žádají příkaz k sestřelení letadla, ale nezískají jej, a jeden z nich se nakonec rozhodne sám. Střih. Soudní síň. Před tribunálem stojí pilot Lars Koch, který osudného dne zřejmě zachránil na sedmdesát tisíc životů. Avšak 164 lidí na palubě uneseného Airbusu zemřelo. Státní zástupce viní Kocha ze smrti nevinných cestujících. Obhajoba svého klienta naopak prezentuje jako hrdinu, který byl v rozhodující chvíli jako jediný schopen převzít zodpovědnost. Ve chvíli, kdy se porota odebere k poradě, se příběh pozastaví.

Televizní diváci v Německu sami rozhodnou, jaký bude konečný verdikt: vinen, či nevinen? Jejich rozhodnutí určí, který ze dvou alternativních závěrů filmu uvidí. Unikátní počin televize ARD bude ve stejný čas odvysílán v Německu, Rakousku, Švýcarsku, České republice a na Slovensku.

„Teroristické útoky z poslední doby a terorismus obecně staví naši společnost před celou řadu dilemat týkajících se ceny, kterou jsme ochotni zaplatit za naši svobodu a bezpečnost,“ říká ředitel programu Milan Fridrich a doplňuje: „Televizní projekt Teror nastoluje celou řadu podobných otázek, na něž se jen těžko hledá správná odpověď, možná ani neexistuje. Teror je zajímavý nejen svým navýsost aktuálním tématem a kvalitním filmařským zpracováním, ale také mezinárodním dosahem. V jednu chvíli totiž spojí pět veřejnoprávních evropských vysílatelů a pro nás se stane i aktuální zprávou o současných postojích a náladách německé společnosti.“

Uvedení televizního snímku Teror budou ve všech zemích doprovázet živě vysílané diskusní pořady. V Německu do studia usedne například i ministr spravedlnosti Heiko Maas. Na ČT2 téma filmu a samotné hlasování okomentují Souvislosti Jana Pokorného, v nichž vystoupí rektor Jihočeské univerzity Tomáš Machula, důstojník Generálního štábu AČR Otakar Foltýn, Marian Brzybohatý z Policejní akademie České republiky v Praze a ústavní právník Jan Kudrna z Právnické fakulty Univerzity Karlovy.