ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29905 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Němci dali na internet ukázky nacistického umění, je prý banální

0 Redakce 27.10.2011

Rozsáhlou přehlídku nacistického výtvarného umění umístili na internet němečtí kunsthistorici. Na webových stránkách projektu GDK Research je možné kromě černobílých dobových fotografií vystavovaných obrazů a plastik nalézt také informace o jejich autorech i kupcích.
Fotografie více než 12.000 děl, prezentovaných v letech 1937 až 1944 na reprezentativních výstavách v Mnichově, mají ukázat, jaké ve skutečnosti bylo umění propagované zločinným režimem. Podle autorů projektu prý bylo "z části zcela banální".

Cílem tvůrců projektu je podle něj odmytizovat toto umění i jeho velké výstavy v Mnichově, které každoročně navštěvovalo až 600.000 lidí. Pracovníci mnichovského ústavu, berlínského Německého historického muzea a Domu umění, kde se tyto přehlídky konaly, dávali sbírku dohromady dva roky. Nová webová expozice má  sloužit k vědeckým účelům i zájemcům z řad veřejnosti, aby si udělali reálný obrázek o těchto propagandistických výtvorech.

Nejštědřejším mecenášem byl podle autorů projektu sám zneuznaný výtvarník Adolf Hitler, který na mnichovských výstavách koupil přes 1300 děl za téměř sedm milionů říšských marek.

Naopak mezi nejpilnějšími kupci chybí ministr letectví Hermann Göring, který proslul krádežemi a svážením hodnotných výtvarných děl z okupovaných území. Nacistické umění v němž převládaly idealistické krajiny a žánrové scény, akty, obrazy z rodinného života či portréty dělníků, rolníků, vojáků a představitelů nacistického režimu v čele s Hitlerem, ho zjevně tolik neoslovovalo.

rwi