ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 9339 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nejvíce nominací na Zlatý glóbus získal snímek The Artist (Umělec)

0 Redakce 16.12.2011

Nejvíce nominací na prestižní filmové ceny Zlatý glóbus získal černobílý francouzský snímek The Artist (Umělec). Uspět může v šesti kategoriích, včetně nejlepší komedie nebo muzikálu. O udělení Zlatých glóbů rozhoduje Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu. Slavnostní 69. vyhlášení cen se uskuteční 15. ledna příštího roku v Beverly Hills.

Po pěti nominacích mají filmy Děti moje s Georgem Clooneym v hlavní roli a Černobílý svět o hnutí za občanská práva. Vedle nich se o cenu za nejlepší drama budou ucházet ještě Hugo a jeho velký objev režiséra Martina Scorseseho, film o baseballu Moneyball, Válečný kůň režiséra Stevena Spielberga a Clooneyho Den zrady.

Nejlepším snímkem v kategorii komedie/muzikál se kromě filmu The Artist mohou stát komerčně velmiúspěšné Ženy sobě, Půlnoc v Paříži od Woodyho Allena, My Week with Marilyn (Můj týden s Marilyn) s Michelle Williamsovou v hlavní roli nebo komedie o rakovině 50/50.

Na nejlepšího filmového herce v dramatu byli nominováni Brad Pitt, Michael Fassbender, Ryan Gosling, Leonardo DiCaprio a George Clooney. Právě on má ze všech umělců nejvíce nominací – tři. Vedle Zlatého glóbu za herecký výkon si může odnést i ceny za nejlepší scénář a režii za film Den zrady.

O ocenění pro nejlepší herečku v dramatu se budou ucházet Meryl Streepová, Viola Davisová, Rooney Maraová, Tilda Swintonová a Glenn Closeová. Ta může dostat sošku i za nejlepší píseň, napsala totiž slova k ústřední písni filmu Albert Nobbs.

Z cizojazyčných snímků se mezi pětici vybraných dostaly čínský Ťing Ling Š' San Čchaj (Květiny války), americký a bosenskosrbsky mluvený In the Land of Blood and Honey (V zemi krve a medu), belgický Kluk na kole, íránský Rozchod Nadera a Simin a španělský Kůže, kterou nosím.

Cenu za celoživotní dílo získá americký herec Morgan Freeman.

rwi