ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14090 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nejvíce nominací na Oscary získal snímek Lincoln

0 Richard Winter 11.1.2013

Nejvíce nominací na letošní ceny americké filmové akademie Oscar získal historický snímek Lincoln režiséra Stevena Spielberga. Celkem jich obdržel 12 včetně nominace na ocenění pro nejlepší film. Následuje snímek Pí a jeho život s 11 nominacemi.

Další nominované snímky na nejlepší film jsou drama Argo o záchraně rukojmí v Íránu, film Zero Dark Thirty (Půl hodiny po půlnoci) o honu na teroristu Usámu bin Ládina, rakouský snímek Láska, Nespoutaný Django, Bídníci, Terapie láskou a Divoká stvoření jižních krajin. Nominace v Los Angeles představila herečka Emma Stoneová s moderátorem letošního oscarového ceremoniálu Sethem MacFarlanem. Ceny se budou rozdělovat v noci z 24. na 25. února.

Nominaci na cenu pro nejlepší herecký výkon v hlavní roli získal představitel filmového Lincolna Daniel Day-Lewis, který je také největšíím favoritem na její získání. Ohrozit ho může Bradley Cooper nominovaný za snímek Terapie láskou, Joaquin Phoenix navržený za výkon v dramatu Mistr či Denzel Washington nominovaný za ztvárnění role pilota závislého na alkoholu ve snímku Let. Nominovanou pětici uzavírá Hugh Jackman za roli Jeana Valjeana v muzikálu Bídníci.

Mezi herečkami se o prestižní ocenění za hlavní roli budou ucházet Jessica Chastainová za roli agentky CIA ve filmu Zero Dark Thirty (Půl hodiny po půlnoci), Jennifer Lawrenceová za výkon ve filmu Terapie láskou či Emmanuelle Rivaová za hlavní roli ve snímku Láska. Naději na Oscara pro nejlepší herečku mají i Quvenzhané Wallisová za Divoká stvoření jižních krajin a Naomi Wattsová za výkon v dramatu Nic nás nerozdělí.

Oscara pro nejlepší cizojazyčný film může kromě favorizované Lásky získat dánské historické drama Královská aféra, které se natáčelo převážně v České republice, či chilský film No (Ne) o generálu Augustu Pinochetovi. Uspět můžee i norský film Kon-Tiki o legendární mořeplavbě Thora Heyerdahla nebo kanadské drama Malá čarodějka o dětských vojácích v Africe. Český snímek Ve stínu v oscarovém klání neuspěl.