ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 16041 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nejvíce nominací na ceny Thálie mají umělci z ostravského Národního divadla

0 Richard Winter 22.1.2013

Nejvíce nominací na ceny Thálie mají umělci z Národního divadla moravskoslezského z Ostravy, nominováni byli sedmkrát. Ceny budou za interpretační výkony v oborech činohry, opery, baletu a tance, operety a muzikálu v roce 2012 vyhlášeny 23. března v Praze.

Herecká asociace, která prestižní ocenění udělí, je pořádá už podvacáté. Thálie budou opět předávány na jevišti Národního divadla, poosmé bude moderátorem večera v přenosu České televize herec, dramatik a režisér Antonín Procházka.

Brněnské scény získaly pět nominací, plzeňské Divadlo Josefa Kajetána Tyla v naději dvakrát. Devět nominací nasbírala pražská divadla a kolektivy, dvě z nich díky výkonům na jevišti Státní opery Národního divadla. Česká první scéna, která však už celý loňský rok fungovala ve svazku se SOP, má jedinou nominaci. Další získaly Divadelní společnost Masopust, divadla Ungelt a Dejvické, již neexistující soubor Pražského komorního divadla, Hamlet Production a Divadlo na Vinohradech.

V činohře mohou Thálii získat Gabriela Míčová, brněnská herečka Ivana Hloužková, ostravská Tereza Vilišová hostující v Brně, ale i Miloslav König excelující v produkci společnosti Masopust v Celetné jako princ Fernando. Konkurenci mu dělají Richard Krajčo v novince Divadla Ungelt v inscenaci Deštivé dny a Ivan Trojan v zaroli pokáleného Boha v představení Ucpanej systém v Dejvicích.

V muzikálové a operetní kategorii porota vybrala Jana Kříže v Pomádě v pražském Divadle Kalich, Michala Novotného v novice Vinohrad Jak udělat kariéru snadno a rychle a Igora Orozoviče v roli Faraona v inscenaci Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť v Ostravě. V ženské kategorii se ůíbila Soňa Hanzlíčková Borková v titulní roli Evity Peronové v Plzni, Hana Holišová jako Jana v inscenaci Papežka v Městském divadle v Brně a sólistka souboru operety a muzikálu v NDM v Ostravě Martina Šnytová v roli Heleny Zarembové v Nedbalově Polské krvi.

Prezidium Herecké asociace může rozhodnout i o cenách za celoživotní mistrovství. Udělovány bývají umělkyním či umělcům v oboru činohry, opery, baletu – a od letoška i v oboru operetně-muzikálovém. Další novinkou je zavedení ceny za celoživotní mistrovství v oboru loutkového divadla. Na návrh činoherní poroty může být udělena i Cena Thálie činoherečce nebo činoherci za dosavadní výkony.