ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 26830 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Největší sbírka amerických němých filmů mimo USA je v ČR

0 Richard Winter 6.12.2013

Největší sbírka amerických němých filmů mimo Spojené státy se nachází v České republice. Podle studie zveřejněné knihovnou amerického Kongresu jsou asi tři čtvrtiny hraných němých filmů natočených v Americe ztracené. Některé filmy se podařilo objevit jen díky kopiím z českého Národního filmového archivu.

Podle zprávy, jejímž autorem je filmový historik David Pierce, bylo v USA natočeno v letech 1912 až 1929 před nástupem zvukového filmu skoro 11.000 hraných snímků. Z nich se podle dosavadních informací zachovalo jen 3311, z toho 886 v zahraničí. Z amerických němých filmů se ze zahraničních archivů vrátilo do USA dosud 210. Největší sbírka je v Národním filmovém archivu v České republice, který byl založen v roce 1943.

Podle zprávy je jen těžké vyjmenovat objevy z českých filmových archivů – včetně filmů režisérů Johna Forda, Williama Wellmana, Henryho Kinga a nejméně 20 filmů od Toma Mixe, který byl oblíbeným představitelem kovbojských rolí. Z českých archivů pochází jediná dochovaná kopie snímku John Forda V boji se smečkou vlků (North Hudson Bay) z roku 1923, či jediná nitrátová kopie Ben Hura z roku 1925 s původními technikolorovými sekvencemi nebo komedie s Colleen Mooreovou Kněžna z pojízdné restaurace (Her Wild Oat) z roku 1927.

Všechny tyto snímky byly zachovány a mnohé již získaly americké archivy. Kromě toho podle ní Muzeum moderního umění v New Yorku získalo z ČR také na 100 němých grotesek, které zřejmě nebyly v USA dochovány.