ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4762 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nejúspěšnějším filmem zlínského festivalu se stal snímek Teď a tady

0 Richard Winter 3.6.2013

Britský snímek režiséra Ola Parkera nazvaný Teď a tady (na snímku) se stal nejúspěšnějším filmem letošního zlínského filmového festivalu pro děti a mládež. Získal ocenění ve třech kategoriích včetně hlavní ceny mezinárodní mládežnické poroty pro hraný film pro mládež, Cenu Miloše Macourka. Vybojoval i Zlaté jablko pro divácky nejúspěšnější hraný film. Filmové projekce letošního 53. ročníku festivalu nabídly 299 filmů z 53 zemí. Vidělo je 65.000 lidí.

Film Teď a tady vypráví příběh sedmnáctileté Tessy, které je diagnostikována smrtelná nemoc. Rozhodne se využít zbytek svého života a sestaví si seznam věcí, které by měl každý teenager zažít, a to včetně drog a ztráty panenství.

Zlatý střevíček za nejlepší hraný film pro děti, který uděluje odborná porota, získal brazilský snímek Můj sladký oranžovník o malém chlapci, kterého nezlomí ani těžká životní situace. Zlatým střevíčkem za nejlepší hraný film pro mládež porota ocenila film Deštivé léto uruguayských režisérek Ana Guevara Pose a Leticia Jorge Romero.

Zlatý střevíček za nejlepší animovaný film dostal běloruský film Pilipka. Cenu Hermíny Týrlové pro tvůrce animovaných filmů do 35 let získal kanadsko-francouzský film Psí život. Diváci vybrali za nejlepší animovaný film kanadský snímek Příběh mořské želvy.

Mezinárodní porotě v kategorii evropských debutů se nejvíce líbil britský snímek Shell, zvláštní cenu poroty si odnesl rakouský snímek o uprchlících Tvoje krása nemá cenu. Cenu dětské poroty pro hraný film pro děti získalo České pionýrské ruského režiséra Alexandra Karpilovského. Cenu města Zlína pro hraný film pro děti porotci určili australskému snímku Satellite Boy.

Na festivalu hodnotí filmy také porota Evropské asociace dětského filmu (ECFA), její cenu si letos odnesl lotyšský film Mami, mám tě rád. Ekumenická porota vyzdvihla německý film Vinni jsou vždy ti druzí. Do festivalové soutěže se po letech vrátila také přehlídka studentských filmů. Hlavní cenu si odnesl německý film Odstředivá síla.