ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 16788 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nejrozsáhlejší sólová výstava česko-amerického malíře Maxima

0 jsk 30.5.2023

Známý česko-americký malíř Maxim Havlíček, který tvoří pod uměleckým jménem Maxim, se po řadě zahraničních výstav vrací do Prahy se svou dosud nejrozsáhlejší sólovou výstavou Resurrection. V Galerii 1 ve Štěpánské ulici v centru metropole veřejnosti poprvé představí nejnovější obrazy.

Součástí výstavy bude interaktivní světelná instalace a zvukový podkres od skladatele Karla Havlíčka, Maximova dvojčete. Ten se postará také o živý hudební doprovod v průběhu vernisáže, která se koná 1. srpna od 18 hodin. Prodejní výstavu Resurrection bude možné navštívit až do 31. srpna.

Přestože má Maxim české kořeny, již pětadvacet let žije v USA. Pomyslný návrat do rodné země představovala první pražská výstava The Alchemist v roce 2018. Od té doby vystavuje v Česku pravidelně, přesto bude výstava Resurrection přelomová. Už samotný název Resurrection (v překladu Vzkříšení) odkazuje k novému uměleckému směřování a životní etapě Maxima. Jako řadě lidí se i Maximovi v uplynulých třech letech otočil život o 180 stupňů, a to v pracovní i osobní rovině. „Poslední roky mě donutily přehodnotit některé věci. Jako bych uzavřel jednu životní kapitolu a začal psát novou. Staré shořelo a nyní se z popela rodí něco nového,“ říká Maxim.

V nových dílech používá umělec trojrozměrnost jako zdařilou optickou iluzi, jež snadno oklame zrak pozorovatele. Maxim také pracuje s novými materiály, místo klasického plátna využívá například umělé tkaniny a velour. Co naopak zůstává, je prvek kaligrafie, který je pro Maximovu tvorbu charakteristický.

„Na obrazy zaznamenávám veškeré myšlenky, které ke mně přicházejí v okamžiku tvorby. Každý obraz tak v sobě nese záznam tvůrčího procesu. Je výpovědí, zrcadlem okolního dění v době svého vzniku,“ vysvětluje význam nápisů Maxim.

Vystavená díla vznikala v umělcových ateliérech v Los Angeles a pražských Holešovicích.