ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 27407 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nejlepším snímkem festivalu v Karlových Varech je film Velký sešit

0 Richard Winter 8.7.2013

Nejlepším snímkem 48. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech je film Jánosa Szásze Velký sešit, který v konkurenci dalších 13 titulů v hlavní soutěži získal Křišťálový glóbus. Cenu za režii převzal Jan Hřebejk, který v soutěži uvedl snímek Líbánky. Filmem natočeným podle scénáře Petra Jarchovského Hřebejk završil volnou trilogii započatou snímky Kawasakiho růže a Nevinnost.

Vítězný snímek Velký sešit je adaptací stejnojmenného románu, vznikl v koprodukci s Německem, Rakouskem a Francií. Vypráví o třináctiletých dvojčatech nucených strávit poslední léta druhé světové války po boku kruté babičky kdesi v pohraničí.

Křišťálový glób za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii prezident festivalu Jiří Bartoška předal trojnásobnému držiteli Oscara, americkému producentovi, režisérovi a scenáristovi Oliveru Stoneovi. “Žádné ocenění mě nezastaví v hledání další neobjevené země. Narodil jsem se, abych objevoval, kdybych měl přestat, zemřu,” uvedl Stone. V úvodu přehlídky převzal stejné ocenění John Travolta, v jeho průběhu oscarový kostýmní výtvarník Theodor Pištěk.

Zvláštní cenu udělila porota v čele s polskou režisérkou Agnieszkou Hollandovou britskému filmu Pole v Anglii režiséra Bena Wheatleyho odehrávajícímu se v Anglii za občanské války.

Ocenění za ženský herecký výkon bylo uděleno představitelkám rolí v debutu amerického režiséra Lanceho Edmandse Ptáče – Amy Mortonové, Louise Krauseové, Emily Meadeové a Margo Martindaleové. Ólafur Darri Ólafsson ztvárnil poslance v islandském filmu XL režiséra Marteinna Thorssona a získal cenu za nejlepší mužský herecký výkon. Zvláštní uznání patří polskému snímku Papusza, ve kterém Joanna Kosová-Krauzeová a Krzysztof Krauze přiblížili tuto romskou básnířku.

Porota soutěžní sekce Na východ od Západu ocenila polský snímek Plovoucí věžáky režiséra Tomasze Wasilewskiho, zvláštní uznání udělila Juraji Lehotskému za snímek Zázrak.Mezi dokumenty zabodoval rusko-německo-český projekt Roura režiséra Vitalije Manského. V kategorii do 30 minut byl oceněn britský snímek Beach Boy, jehož režisérem byl Emil Langballe. Zvláštní uznání si odnesl kanadský režisér Shawney Cohen za dokument The Manor.

Diváckou cenu udělili fanoušci na základě ankety snímku Alice Nellis Revival. Kritici označují za nejlepší film italský Ať žije svoboda.