ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5593 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nejlepším filmem benátského festivalu se stal dokumentární snímek Sacro GRA

0 Richard Winter 9.9.2013

Zlatého lva pro nejlepší film benátského filmového festivalu získal italský dokumentární snímek Sacro GRA. Jeho režisér Gianfranko Rosi se v něm věnuje okružní římské dálnici a lidem kolem ní. Dokumentární snímky byly letos součástí hlavní soutěže 70. ročníku nejstaršího filmového festivalu poprvé. Kinematografická přehlídka letos začala 28. srpna. Na benátský ostrov Lido se sjely desítky filmových celebrit, včetně představitelů Hollywoodu. Čeští tvůrci letos chyběli.

“Nikdy by mne nenapadlo, že vyhraju tak důležitou cenu za dokument,” uvedl režisér. Podle šéfa poroty, známého italského režiséra Bernarda Bertolucciho, na celou porotu udělala dojem poetická síla Rosiho filmu.

Rosi v minulosti zaujal například dokumentem Pod úrovní moře o životě sedmi obyvatel malé osady v kalifornské poušti. V nyní oceněném snímku opět používá neutrální pohled na nesourodé osudy lidí žijících poblíž dálnice, od záchranáře ze sanitky, přes vědce, rybáře, přistěhovalce až po realitního magnáta. Natáčením příběhu strávil Rosi více než dva roky, dalších osm měsíců film stříhal.

Stříbrného lva pro nejlepšího režiséra získal řecký tvůrce Alexandros Avranas za snímek “Miss Violence” jako znepokojivý pohled na sexuální násilí a zneužití spáchané prarodičem. Za hlavní roli v tomto filmu získal ocenění pro nejlepšího herce další řecký umělec, Themis Panou.

Ředitel festivalu Alberto Barbera poznamenal, že soutěžní filmy kladly důraz na násilnou a temnou realitu, která částečně vyrůstá z celosvětové ekonomické krize. Na festivalu se objevovala témata jako incest, násilí v rodině, dětská prostituce či nekrofilie.

Tagy: