ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 17410 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nejlepší filmy budou nadále oceňovat soškou Českého lva

0 Richard Winter 9.1.2014

21. ročník výročních cen České filmové a televizní akademie (ČFTA) se uskuteční pod známým názvem Český lev. ČFTA, která letos poprvé udílení výročních cen českým filmařům organizuje sama, oznámila, že po několikaměsíčním vyjednávání, na němž se podíleli zástupci ČFTA, zakladatel filmových cen Petr Vachler a generální partner značka Magnesia, došlo k dohodě o převodu ochranné známky.

Ceny budou předány v Dvořákově síni pražského Rudolfina v sobotu 22. února 2014 a slavnostní večer vyhlášení cen bude v přímém přenosu České televize moderovat Marek Eben. “Konkurenční” výroční Ceny české filmové kritiky budou předány 25. ledna v pražském divadle Archa, moderátorem bude Václav Moravec. Vyhlášeny budou počtvrté, předávání zprostředkuje v přímém přenosu kanál ČT 2.

Šanci získat letos Českého lva mají tvůrci 29 celovečerních hraných a animovaných filmů a 17 celovečerních dokumentů, uvedených do distribuce v roce 2013.

Českého lva Vachler založil v roce 1993. Filmové ceny se poprvé udělovaly v únoru 1994 za rok 1993, letos už podvacáté. Nejúspěšnějšími se staly snímky Je třeba zabít Sekala a Ve stínu, jejichž tvůrci si v letech 1999 a 2013 odnesli po jedenácti soškách. Nejúspěšnějším tvůrcem je střihač Jiří Brožek, který získal Českého lva osmkrát. Mezi herci mají po pěti oceněních Anna Geislerová a Ivan Trojan. Mezi režiséry jsou nejúspěšnější Jan Hřebejk, Jan Svěrák a Petr Zelenka, kteří mají po třech soškách za režii.