ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10227 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nedožité pětasedmdesátiny Petra Nováka připomenou jeho hity

0 jsk 28.8.2020

V neděli 6. září si připomeneme nedožité pětasedmdesátiny zpěváka a skladatele Petra Nováka. Jeho písničky patří do zlatého fondu naší muziky, ale zároveň do paměti všech, kteří prožili hudební šedesátá léta. Náhrobní kámen, Já budu chodit po špičkách, Povídej nebo Klaunova zpověď jsou skladby, které se staly symboly a znamením doby. Nyní je Supraphon vydává k významnému jubileu na LP i CD s bonusy s názvem 12 Nej, Originální nahrávky.

V roce 1986 sám zpěvák vybral dvanáct skladeb, které považoval za historicky nejznámější nebo nejdůležitější. „Údajně pro nenalezení originálních nahrávek byly pořízeny nové verze, které ale zachycují Nováka i kapelu již v jiném věku a s jiným technickým vybavením. Současné album proto zachovalo výběr a pořadí tuctu posvěcených nahrávek, nabízí však původní podoby písniček s puncem romantického klukovství i zápalu rockových počátků,“ vysvětluje k nahrávce šéfproducent Supraphonu Karel Deniš.

„Ještě jsem se nestačil ani nadechnout, a už je čas na ohlédnutí. Od mých prvních začátků uplynulo víc než dvacet let a také drážky na starých deskách jsou již vyhlazeny. Jak tedy vyhovět všem těm, kteří mě žádají o nové nahrávky Náhrobního kamene, Pokoje č. 26, Povídej a dalších? Originály se bohužel nezachovaly, a tak nezbylo než ty nejžádanější nahrát znovu, ale tak, aby se od originálů lišily co nejméně. Kromě dvou nově upravených písní jsme tedy zachovali původní aranžmá a při výběru písní jsem se řídil citem. Je mi líto, že deska není nafukovací, ale víc písniček se na ni opravdu nevešlo,“ uvedl k tehdejšímu výběru Petr Novák.

Na formát cédéčka se ale tentokrát už více písní vešlo, a tak se pomocí deseti bonusů kompilace promění v „best of“. Přidané písničky z let 1969 až 1996 zachycují Petra Nováka na cestě od „pookupačního“ Dne štěstí až po autenticky prožitou Hlad je jen žízeň v převlecích.

Celkem dvanáct písní na LP a dvaadvacet skladeb na CD je tak záznamem nejen hudebního vývoje, ale také životních osudů muže s charakteristickým hlasem a lyrickým repertoárem. Lásky v jeho písních byly jen málokdy zcela šťastné, zato však opravdové, a také proto jeho evergreeny obstojí i v dnešních dnech.

Tagy: