ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5576 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Návštěvníci výstavy Expo 2015 ocenili národní pavilon České republiky

0 Richard Winter 14.8.2015

Návštěvníci světové výstavy Expo 2015 v Miláně ocenili v mediálních soutěžích národní pavilon České republiky. Podle serveru Expo notizie je český pavilon nejpohodovější a druhý nejhezčí v noci. Prestižní list Corriere della Sera pak vyhodnotil jako nejhezčí jeho střešní zahradu a dětský časopis Topolino jej díky vodnímu brouzdališti označil za nejpřátelštější k dětem.

Milánské Expo začalo 1. května. Ještě před jeho zahájením doporučovala italská média pavilon ČR jako jeden z pěti, které by návštěvníci měli vidět. Dosud jej navštívilo přes milion lidí a do konce října, kdy světová výstava skončí, by se měl tento počet ještě zdvojnásobit.

Organizátoři odhadují, že celkem dorazí asi 20 milionů návštěvníků. Česká účast vyjde na 180 až 260 milionů korun. Dobrou návštěvnost českého pavilonu ocenil také generální komisař Expa Bruno Pasquino. “Byl bych rád, kdyby i ostatní národní pavilony měly stejnou návštěvnost jako ten český,” prohlásil.

“Expo je sice přátelské setkání sto čtyřiceti zemí, ale je to také souboj o zviditelnění jedné každé z nich, a pokud mezi pětapadesáti původními pavilony, z nichž jsou mnohé větší a dražší, vyniká ten náš svou elegancí a přátelským přístupem, podařilo se nám splnit jeden z našich cílů.” uvedl generální komisař Jiří F. Potužník.

Manažerka marketingu a komunikace Eva Rusňáková sdělila, že nejobléhanějším místem je brouzdaliště před pavilonem a plastika Hydal od Lukáše Rittsteina, které se lidově říká autopták a která patří k nejfotografovanějším artefaktům na celém výstavišti.

Národní pavilon ČR v první polovině srpna ozdobil v rámci Dnů českého designu monumentální objekt vytvořený technikou ručně šité krajky, kterou návštěvníci doplňují o své zhotovené malé kapky, do kterých vkládají svá přání životu na planetě Zemi. Po dokončení může tento objekt podle ředitelky Vyšší odborné a Střední umělecké školy textilních řemesel Ivany Hýblové aspirovat na zápis do Guinessovy knihy rekordů. “Tyto šité krajky ve tvaru kapek jsou vysoké přes tři a půl metru a nevím o žádné větší, takže se o zápis do knihy rekordů určitě pokusíme,” podotkla Hýblová.

Součástí expozice českého designu je i skleněná plastika s názvem A proč ne vyrobená třiadevadesátiletým René Roubíčkem, který získal cenu Grand Prix již na Expo 1958 v Bruselu.

Na milánském Expu vystavuje 145 zemí. Hlavním tématem české expozice je voda a její čištění prostřednictvím nanotechnologií. V pavilonu je i dvanáct metrů čtverečních živého lesa, ve kterém mají záběry z miniaturních kamer na rozměrné projekční ploše zprostředkovat jedinečný zážitek při pozorování života rostlin.

Světovou výstavu provázejí také protesty. Aktivisté mimo jiné Expu vytýkají jeho nákladnost.

Tagy: