ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29270 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Návrat Ikarie XB 1 na plátna kin odstartuje paralelní premiéra

0 Richard Winter 15.6.2016

Legendární sci-fi Ikarie XB 1  po úspěšném uvedení na festivalu v Cannes vstupuje do českých kin. V digitálně restaurované verzi, vracející filmu podobu, jakou měl v době svého vzniku v roce 1963. Slavnostní premiéra se uskuteční ve čtvrtek 16. června od 20.30 hodin a to ve dvou městech zároveň.

Zážitek z  Ikarie XB 1  si v jednu chvíli  vychutnají diváci v kině Světozor v centru Prahy a v kině Scala na Moravském náměstí v Brně. Přímý přenos mezi kinosály zajištěný sdružením CESNET je výmluvným dokladem faktu, že některé vize žánru sci-fi se staly realitou. Vstupenky na obě premiéry jsou již v prodeji.

Sdružení CESNET, partner Národního filmového archivu v procesu digitálního restaurování filmů, technicky zabezpečí přímý přenos mezi Světozorem v Praze a Scalou v Brně v kvalitě odpovídající projekci v kině. Pro přenos CESNET využije technologii UltraGRID, kterou vyvíjí, a neveřejnou infrastrukturu PragueMediaNet, sloužící k přenosu multimédií ve velmi vysoké kvalitě. Po 16. červnu, v premiérovém týdnu, bude Ikarie XB 1 k vidění ve více jak 20 kinech a další uvedení po celé republice budou následovat. A dokonce nejen v klasických kinech! O uvedení snímku mají zájem mimo jiné planetária, vědecká centra nebo muzea.

Ikarie XB 1 byla digitálně restaurována Národním filmovým archivem v rámci projektu podpořeného grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska a spolufinancovaného Ministerstvem kultury ČR.

„Dnešní kina už jsou takřka výlučně digitální, takže pokud chceme dostat k divákům klasické české filmy, musíme je digitalizovat. V případě Ikarie XB 1 to byl nákladný proces, který zahrnul kompletní restaurování obrazu i zvuku. Díky tomu diváci v kinech uvidí film v podobě, která se maximálně blíží tomu, jak jej viděli diváci při premiéře v českých kinech před třiapadesáti lety. NFA tak naplňuje své poslání: filmové dědictví nejen uchovává, ale také zpřístupňuje novým generacím diváků,“ konstatoval generální ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant.

Sdružení CESNET je v projektu partnerem, který zabezpečuje technologie a infrastrukturu při spolupráci na restaurování děl a pomáhá s metodikou digitální archivace a vytváření a správy metadat. CESNET také dočasně ukládá data do datového meziskladu do doby, než NFA uvede do provozu své dlouhodobé digitální úložiště.

Tagy: