ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8316 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Násilí a sex v dramatu Bastardi III šokuje rodiče teenagerů

0 Petr Hašek 10.9.2012

Míra zobrazeného násilí a sexuálně zabarvených scén rozdělila první diváky zkušebních projekcí závěrečného dílu trilogie Bastardi.

Zatímco rodiče se domnívají, že film ve svém pohledu na fungování zvláštních škol a problematické mládeže přehání ve snaze o senzaci a neměl by být mládeži přístupný, děti jednohlasně říkají, že film věrně zobrazuje realitu.

“Chápu rodiče, že si odmítají připustit, v jakém vztahovém marastu dnes jejich děti vyrůstají, ale taková je prostě realita a my ji nechtěli barvit na růžovo,” obhajuje svůj film producent a režisér Tomáš Magnusek. “Je třeba na problémy ukazovat, a pokud chceme mládež přimět k tomu, aby se zamyslela nad svým chováním, je třeba ji konfrontovat syrovým zobrazením reality. Na druhou stranu si nemyslím, že by Bastardi III šli za únosnou míru.”

To si však nemyslí dospělí diváci filmu, kteří se pozastavovali nad tím, že snímek vstoupí 20. září do kin s doporučenou přístupností mládeži do 14 let nevhodné. Podle Magnuska film neukazuje nic, co by děti toho věku už neznaly. “Jsem bývalý pedagog a praxe za katedrou mě vyléčila z toho, abych dnešní teenagery viděl jako nevinné děti, které si při choulostivých a násilných scénách zakrývají oči. Zatímco jejich rodiče do večera pracují, dívají se na internetu na takové hrůzy, při kterých by většina dospělých oněměla,” míní.

Přístupnost českých filmů stanovuje sám producent a česká legislativa neumožňuje v případě pochybností jakoukoliv korekci. Trilogie Bastardi pojednává o učiteli zvláštní školy, jemuž tři žáci brutálně zavraždí sestru a on vezme spravedlnost do svých rukou. První dva díly slavily v kinech překvapivý úspěch a dosáhly statisícové návštěvnosti.

Třetí díl vstupuje do kin 20. září a objeví se v něm nejen herecké osobnosti typu Jana Třísky, Tomáše Töpfera či Rudolfa Hrušínského, po 16leté pauze před kameru vrací také Marka Brodského.

rwi