ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 25518 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

V Národním technickém muzeu jsou vystaveny vzácné vozy Maserati

0 Richard Winter 23.4.2014

V Národním technickém muzeu v Praze na Letné jsou do 25. dubna vystaveny vzácné vozy italské značky Maserati. Dva z nich byly zapůjčeny ze světoznámé sbírky rodiny Paniniových, kteří patří k jejich největším sběratelům na světě. Unikátem je mezi čtveřicí exponátů závodní monopost 6C-34 s kompresorem přeplňovaným šestiválcovým motorem o objemu 3729 cm a výkonu 270 koní. Na voze stejného typu dojel v září 1934 Tazio Nuvolari třetí ve Velké ceně na Masarykově okruhu v Brně.

Z Paniniho muzea je zapůjčeno i coupé Maserati A6G54 z let 1954-1957, vyrobené v sérii pouhých dvaceti kusů. Automobilka se však koncem 50. let přeorientovala na výrobu cestovních vozů. Dokumentuje to řadový šestiválec 3500 GT. Vzniklo jich jen 1972 a mezi jejich majiteli byli třeba monacký princ Rainier III. a herci Alberto Sordi a Anthony Quinn. Současnost firmy, která nyní spadá pod koncert Fiat, přibližuje unikátní supersport Maserati MC12, který si majitel v Česku před deseti lety pořídil za zhruba 27 milionů korun.

Podle Oldřicha Smoly z pražského Maserati klubu sdružuje klub kolem tří desítek členů. “Veteránská sekce se však buduje poslední dva roky – tam těch aut je málo, nejstarší pocházejí z 50. let. Majitelé občas mají poněkud paranoidní přístup a nechtějí se příliš ukazovat. Věřme však, že se to časem zlepší,” uvedl.

Italská automobilka Maserati se do historie automobilového sportu zapsala ve 20. až 50. letech minulého století. Tehdy sbírala vavříny i v nejvyšší kategorii Grand Prix, později označovaných jako závody formule 1. Nyní se prosazuje výrobou luxusních vysokovýkonných cestovních vozů. Letos slaví 100. výročí svého vzniku.