ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 26450 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Národní technické muzeum vystavuje historické vozy Rolls-Royce

0 Richard Winter 22.4.2015

V Národním technickém muzeu jsou od 22. dubna do 3. května k vidění historické luxusní vozy Rolls-Royce a Bentley. Rolls-Royce budou reprezentovat modely Wraith, Silver Wraith a 25/30 z konce 30. a 40. let a Bentley model Mark VI z roku 1949. Soška Spirit of Ecstasy, která je základním poznávacím znamením vozů Rolls-Royce, se poprvé objevila na chladiči modelu Silver Ghost už v roce 1911.

Vozy do expozice zapůjčili členové Rolls-Royce Enthusiasts Clubu, jehož česká sekce funguje od roku 2003. Muzeum ve svých sbírkách žádný Rolls-Royce nemá, protože tyto vozy se historicky v Česku téměř nevyskytovaly. Jsou ale údaje o tom, že zakázkové karosérie na podvozek RR vyrobily tuzemské věhlasné firmy Sodomka a Uhlík. “Většina historických vozů Rolls-Royce se do Česka dostala v rámci individuálních dovozů po roce 1990,” dodal Jiří Černý z RR Enthusiasts Clubu.

Britský Rolls-Royce byl založený v roce 1906. Automobily této značky nikdy nebyly vyráběny ve velkých počtech a většinou si je mohli dovolit jen nejbohatší zákazníci. Historické vozy této značky jsou ale ve světě poměrně rozšířené. Důvodem je jejich kvalita a výjimečnost, kvůli níž je málokdo odložil na vrakoviště. V ČR je kolem 70 vozidel značky Rolls-Royce a přes 300 aut Bentley. Ceny ojetých rollsů začínají v tuzemsku na zhruba 300.000 Kč, nový vůz vyjde minimálně na 6,5 milionu korun.

Rolls-Royce se na konci 90. let uchýlil pod křídla BMW. V Pražské Dubči se bude za měsíc konat již druhý sraz vozů RR a Bentley.