ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14585 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Národní technické muzeum otevřelo interaktivní výstavu

0 Richard Winter 18.12.2014

Interaktivní výstava, která kromě zábavy inspiruje malé i velké návštěvníky k zamyšlení nad vztahem člověka a současné hry či techniky, je novinkou Národního technického muzea v Praze. Má název “No pain, no game – nejbolestivější výstava na světě” a vznikla v rámci festivalu Hráčský instinkt ve spolupráci s Goethovým institutem v Praze. Putovní výstava už měla velký ohlas v Krakově a Lublani. Po Praze ji uvidí zájemci v Budapešti, Bratislavě, Košicích a Vilniusu.

Na výstavě naleznou návštěvníci do 8. února deset instalací, které různými způsoby zvou ke hře, a to podle náročnosti návštěvníky od šesti, 12 či 16 let. Je tu například počítačová hra, která každou chybu trestá skutečnou bolestí, nejmenší sociální síť na světě, či koule, které se při zpěvu pohybují.

Tvůrci expozice jsou Volker Morawe a Tilman Reiff, umělecké duo z Kolína nad Rýnem, které získalo za své projekty renomované mezinárodní ceny. Jejich projekty se pohybují na rozhraní mezi uměním a hrou, kritikou médií a zábavou, provokují a současně dokážou nadchnout. Oba tvůrci chtějí z umění učinit fyzický prožitek – a to i za hranicí příjemných zážitků. V projektu No pain, no game se věnují fenoménu současné hry.

Hra je kulturní praxe, která člověka provází a utváří již po tisíciletí, podněcuje jeho fantazii a pobízí ho k maximálním výkonům. Ještě nikdy ale všední den lidí všech věkových kategorií tolik nenasycovaly a neutvářely herní prvky. Svědci tohoto vývoje hovoří o trendu “gamifikace” neboli zrušení hranic mezi realitou a hrou, mezi prací a zábavou. Výstava chce proto zohlednit rostoucí význam fenoménu hry.