ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 16284 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Národní muzeum v Praze vystaví nejdražší zlatou minci světa

0 Redakce 8.3.2012

Unikátní zlatá mince v hodnotě osmi milionů dolarů bude 12. a 13. března vystavena v Nové budově Národního muzea v Praze. Expozici nazvanou Nejdražší zlatá mince světa – legendární Double Eagle z roku 1933 a jeho historie mohou zájemci navštívit zdarma. Zlatá dvacetidolarovka z roku 1933 je vůbec nejdražší zlatou mincí, která se kdy objevila na světových aukcích. K dnešnímu datu se ví o existenci pouze třinácti exemplářů.

Výstava v Národním muzeu bude součástí turné, během něhož se představí i v Londýně, Dublinu, Bruselu, Varšavě, Oslu a Helsinkách. Do Evropy putuje mince Double Eagle poprvé. astávka evropského turné Double Eagle v České republice potrvá pouhé dva dny. Výstava bude pro veřejnost otevřena v Nové budově Národního muzea v pondělí 12. března od 13:00 do 18:00 hodin a o den později od 10:00 do 20:00 hodin.

Prezident Spojených států amerických Theodore Roosevelt nechal poprvé razit Double Eagle v roce 1907; přál si mít takovou americkou minci, která by se vyrovnala kráse těch antických. V průběhu světové krize, těsně po inauguraci Franklina Roosevelta, který chtěl zachránit zemi před hrozící insolvencí, vydal prezident pokyn, který zakazoval shromažďování zlata a vyžadoval, aby si občané vyměnili zlaté mince za bankovky. Mince v hodnotě téměř 50 milionů dolarů, včetně mincí Double Eagle z roku 1933, byly roztaveny do zlatých prutů a uschovány ve Fort Knoxu. Přesto několik exemplářů uniklo.

Jeden tajná služba pronásledovala téměř 70 let. Mince procestovala tři kontinenty, stala se posedlostí pro milionáře, krále i kriminální vyšetřovatele. V roce 2002 se proslulý Double Eagle z roku 1933 dostal na aukci v Sotheby´s a byl prodán za 7,6 milionů dolarů anonymnímu kupci. Dnes ho mohou zájemci vidět ve Federal Reserve Bank of New York. Další dva exempláře Double Eagle jsou v Národním muzeu americké historie.

rwi